Ako sa starať o zrak najmenších? V dnešnej dobe mobilov to nie je jednoduché

Pravidelné očné prehliadky sú základ. Počas prvých rokov života, približne do ôsmeho roku života, sa zrak dieťaťa vyvíja.

05.08.2023 06:00
Dieťa u očného lekára Foto:
Ak teda viete, že v rodine ktokoľvek trpí akúkoľvek očnou chorobou a začnete mať isté pochybnosti, vyhľadajte očného lekára a nechajte zrak dieťaťa čo najskôr vyšetriť.
debata

Akákoľvek komplikácie či zanedbanie môžu spôsobiť trvalé poškodenie. Ak teda viete, že v rodine ktokoľvek trpí akúkoľvek očnou chorobou a začnete mať isté pochybnosti, vyhľadajte očného lekára a nechajte zrak dieťaťa čo najskôr vyšetriť.

K starostlivosti o zrak však nepatrí len lekár, ale aj zdanlivé drobnosti, ktoré môžu nielen detským očiam uľaviť. Škodiť môže umelé osvetlenie.

Uprednostnite žiarovky svietiace žltým svetlom, ktoré je pre oči príjemnejšie. Najlepším variantom je však denné svetlo. Deťom teda upravte izbičky tak, aby pracovné stoly mali čo najbližšie pri okne.

Očná lekárka Krausová: Čo všetko obnáša komplexné očné vyšetrenie?
Video
Čo sú Jägerove očné tabuľky? Ako sa dá odmerať vnútroočný tlak a prečo môže byť toto vyšetrenie trochu nepríjemné? Aké sú optimálne hodnoty vnútroočného tlaku? Čo signalizujú zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku a môže byť vnútroočný tlak aj nízky? Čo je to štrbinová lampa a čo sa s jej pomocou vyšetruje?

Samozrejmosťou je tiež dostatok čerstvého vzduchu, preto často vetrajte. Ak idete na prechádzku či turistiku s deťmi, nezabudnite na slnečné okuliare s UV filtrom.

Ďalším dôležitým tipom, ako sa starať o zrak, je zamyslieť sa nad využívaním moderných technológií. Odborníci sa zhodujú, že do štyroch rokov veku je vhodné len krátke, niekoľkominútové video denne, do šiestich rokov neuškodí polhodinka a školáci vystačia so 45 minútami za deň.

glaukóm, vnútroočný tlak, zelený zákal, slepota, oko, oči Čítajte viac Pacienti s glaukómom by mali dodržiavať pitný režim inak. Ako sa odporúča prijímať tekutiny?

Deti treba zabaviť inak, napríklad spoločným hraním spoločenských hier či športovými aktivitami. Dôležité je tiež ísť príkladom.

Po príchode domov sa teda snažte nechať telefón čo najdlhšie v taške a odolajte pokušeniu každú chvíľu kontrolovať e-mailovú schránku.

Správna výživa je dôležitá aj pre zrak. Očiam prospievajú karotenoidy, napríklad betakarotén alebo luteín, vyskytujúce sa najmä v zelenine a ovocí.

Zastúpené sú aj v listovej zelenine, ako je špenát, alebo v deťmi nie príliš obľúbenej brokolici.

Nezabúdajte na odpočinok, keďže oči pracujú celý deň. Aby bol spánok dostatočne kvalitný, odporúča sa nepoužívať hodinu a pol pred spaním žiadnu elektroniku.

Namiesto rozprávky v televízii či počítači ju deťom radšej prečítajte. Zároveň je dobré, aby miestnosť, kde deti spia, bola dostatočne zatemnená.

Nadbytočné svetlo môže spôsobovať nedostatok melatonínu – hormónu zodpovedného za spánok a spánkový cyklus.

Pokiaľ deti pri zaspávaní vyžadujú rozsvietenú lampičku, po zaspaní ju zhasnite. Pomôže to k správnemu nastavenia spánkového cyklu a deti sa budú počas noci oveľa menej budiť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prevencia #zrak najmenších