Druhy liekov proti hnačke. Kedy použiť ktorý? A pomôže špeciálna kvasinka

Hnačka je často len reakciou organizmu na náhlu zmenu klímy, stravovacích návykov, na stres spojený s cestovaním. Takej sa dá nie vždy predísť, hoci pomôcť môže užívanie probiotík. Vážnejšej hnačke z infekčných príčin sa dá predísť prísnym dodržiavaním preventívnych opatrení. A nejde len o pitie zdravotne neškodnej vody.

12.07.2023 11:00
žena s bolesťou brucha Foto:
V rámci prevencie cestovateľskej hnačky sa odporúča užívať špeciálnu kvasinku. Ktorú?
debata

Antiperistaltické lieky: Spôsobujú útlm pohybu čriev. Nie sú vhodné na infekčné hnačky (hnačka je totiž obrana organizmu v snahe vypudiť z tela choroboplodné zárodky). Ich nasadenie je vhodné krátkodobo – napríklad pri ceste autobusom alebo vlakom bez dostupnej toalety.

Črevné antiseptiká: Sú to lieky, ktoré potláčajú aktivitu choroboplodných baktérií v tráviacom trakte. Patrí sem účinná látka nifuroxazid, ktorá sa v minulosti u nás predávala pod názvom Endiex (už nie je k dispozícii, nahradila ju látka racekadotril, tá je však určená len dospelým).

lekaren ECZANE Natura1, Turecko, Čítajte aj Kúpili sme lieky v tureckej lekárni. Mastička na herpes stála šestinu slovenskej ceny

Mnohí dovolenkári si v Egypte zháňajú miestny Antinal, pretože počuli, že im najlepšie zaúčinkuje proti tamojšiemu vyvolávateľovi hnačky. Antinal (iné názvy Ercefuryl, Drotazide, Diax, v Turecku Diafuryl Fort) má účinnú látku nifuroxazid. Toto liečivo má lokálny účinok len v tráviacom systéme, nenarúša črevnú mikroflóru a nebol zistený vznik bakteriálnej tolerancie ani rezistencie. Už ho možno zohnať jedine v zahraničí, kde existuje aj vo verziách pre deti.

Adsorbenciá: Lieky, ktoré na seba viažu škodliviny priamo v čreve. Patrí sem napríklad aktívne čierne uhlie (Carbosorb, Carbotox, Carbocit, Carbofit, Carbo medicinalis, Carbo plus). Optimálne je však mať v zásobe práškovú formu čierneho uhlia (Carbosorb vo vrecúškach). Rozpustený prášok vo vode dokáže v tráviacom ústrojenstve vytvoriť väčšiu plochu schopnú pohltiť toxíny. K dispozícii je aj prírodný íl (známa Smecta).

črevo, toaletný papier, vyprázdňovanie, zápcha, hnačka, kolorektálny karcinóm Čítajte viac Ako sa na exotickej dovolenke vyhnúť tráviacim problémom. Prečo je lepšie piť "okysličenú" vodu?

Voľnopredajné preparáty na obnovu črevnej flóry: obsahujú probiotické mikroorganizmy. Patria sem voľnopredajné lieky aj doplnky výživy s obsahom prospešných kultúr mliečnych baktérií v prášku, kapsulách i kvapkách. Slúžia ako prevencia hnačky aj podporná liečba. Živé bakteriálne kultúry majú tú výhodu, že ich možno užívať prakticky bez obmedzenia. Z hľadiska prevencie cestovateľskej hnačky je významná predovšetkým kvasinka Saccharomyces boulardii. Používa sa pri liečbe a prevencii hnačky na podporu črevnej flóry. U nás sa dá tiež kúpiť vo forme liečiva aj doplnku výživy pod rôznymi obchodnými názvami. Kúpte si ho včas a užívajte hneď od začiatku dovolenky alebo ešte doma pár dní pred odletom.

Antibiotiká: Tie by mal v prípade hnačky predpísať jedine lekár, hoci v krajinách tretieho sveta sú dostupné aj bez receptu.

S týmito príznakmi k lekárovi!

  • hnačka trvajúca viac ako dva dni, pričom ju sprevádza horúčka (nad 38,5 stupňa Celzia)
  • silné kŕče v bruchu
  • vyrážky a fľaky na koži
  • zožltnutie očných bielok a pokožky
  • výskyt krvi, hnisu alebo slizu v stolici
  • závažné oslabenie organizmu, nemožnosť dostatočného príjmu tekutín pre úporné vracanie

Dva druhy hnačky podľa príčiny

  1. Infekčná: Môže byť vyvolaná vírusmi (napr. rotavírusy, adenovírusy), baktériami a ich toxínmi (salmonela, E-coli, šigely), plesňami (kandida) alebo parazitmi (najčastejšie z exotickej dovolenky Giardia lamblia, Entamoeba histolyca). Prejavuje sa náhlym začiatkom, niekedy s horúčkou, nevoľnosťou, vracaním, neskôr sa pridávajú bolesti brucha. Stolica môže byť spočiatku kašovitá, neskôr sa mení na vodnatú, niekedy s prímesou hlienu a krvi. Vírusové hnačkové ochorenia sa nesprávne nazývajú aj „žalúdočné chrípky“, pretože prvým príznakom je vracanie, ktoré predchádza hnačkám. Ochorenia však nie sú spôsobené vírusom chrípky a, samozrejme, nie je infikovaný ani žalúdok.
  2. Neinfekčná: Sem patrí napríklad potravinová alergia, intolerancia laktózy, diétna chyba, otrava jedlom (aj hubami), nežiaduci účinok podávaných liečiv (napr. antibiotík, chemoterapie), psychicky podmienená hnačka (stres, úzkosť), náhla brušná príhoda (akútny zápal slepého čreva, črevná nepriechodnosť), zápalové črevné ochorenia (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), nádory čreva.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #hnačka #prehánanie