Čo robiť, keď... Pohryznutie hadom, hnačka, opar, nevoľnosť, letné prechladnutie. Ako riešiť letné pohromy

Vyhodil sa vám po opaľovaní na pláži opar? Už na tretí deň vás v novom letovisku prepadla hnačka, pritom švédske stoly vyzerajú tak lákavo? Atraktívny výlet loďou vám môže pokaziť morská choroba! Ponúkame vám rady, ako predísť a riešiť desatoro dovolenkových pohrôm.

15.07.2023 06:00
Rodina v aute Foto:
Ako predísť a riešiť desatoro dovolenkových pohrôm.
debata

Morské potvory

Čo hrozí: Šliapnete na morského ježka alebo vás popŕhli plávajúca medúza. Rana silno páli a následkom infekcie sa môže objaviť aj zápal.

Prevencia: Nosenie kúpacej obuvi, zvýšená pozornosť – najmä počas večerného kúpania. Medúz sa radšej nedotýkame.

Liečba: Dezinfekcia miesta poranenia na zabránenie infekcie. O sterilné odstránenie zapichnutých ostňov ježovky so spätnými háčikmi a potlačenie bolesti by sa mal postarať lekár.

Na medúzou popŕhlené miesto sa odporúča naliať octový alebo alkoholový roztok. Nasypeme naň akýkoľvek prášok (piesok, púder) a následne ho zoškriabeme, čím odstránime jedovaté kapsuly.

Neskôr môže pomôcť aj antibiotická masť a na zabránenie alergických prejavov lokálne gél s obsahom protialergickej látky (antihistaminika), protizápalovej látky, anestetika (napr. lidokaínu) či tabletky proti alergii.

Hnačka

Čo hrozí: Najčastejší zdravotný problém cestovateľov v zahraničí môže byť často iba reakciou organizmu na náhlu zmenu klímy. Môže však ísť aj o vážnejšiu črevnú infekciu.

Prevencia: Dodržiavanie základných preventívnych opatrení: piť balenú vodu, nedávať si ľad do nápojov, konzumovať dostatočne tepelne upravené jedlá.

Na zvýšenie imunity možno preventívne užívať probiotiká určené primárne na cestovanie s obsahom kvasinky Saccharomyces boulardii, resp. lepšie ako nič sú akékoľvek probiotiká.

Liečba: Dôležité je dopĺňať nielen tekutiny, ktoré organizmus stráca, ale aj soli. Vhodné je piť minerálne vody, nesladený čaj a ovocné šťavy. Jestvujú aj rehydratačné roztoky vo forme vrecúšok s práškom či šumivých tabliet.

Z voľnopredajných liekov proti hnačke: aktívne uhlie, prírodný íl, prípravky na báze probiotík, črevné dezinficiens, lieky na útlm pohybu čriev (nie sú vhodné na infekčné hnačky), v najhoršom prípade lieky na báze antibiotík v kombinácii s účinnou látkou proti vracaniu (dokonca v infúziách, ak pacient opakovane vracia, hnačkuje).

Nevoľnosť z cestovania

Čo hrozí: Tzv. kinetóza najčastejšie vzniká počas plavby na lodi, ale môže ju vyvolať aj cestovanie autom, lietadlom či vlakom. Zblednete, obleje vás studený pot, začne bolieť hlava, pociťujete nevoľnosť.

Prevencia: Pred cestou zjeme len ľahko stráviteľné jedlo, nepijeme alkohol. Sedíme v smere jazdy a čo najbližšie k ťažisku dopravného prostriedku (v strede).

lekaren ECZANE Natura1, Turecko, Čítajte viac Kúpili sme lieky v tureckej lekárni. Mastička na herpes stála šestinu slovenskej ceny

Nečítame, nehľadíme do mobilu. Pomôže aj cmúľanie cukríka, zázvor, dobrou radou medzi cestovateľmi je pochlipkávanie koly a čerstvý vzduch. V zásobe máme igelitové vrecúška a papierové vreckovky.

Liečba: V SR je v predaji jediné liečivo s účinnou látkou moxastíniumteoklát v kombinácii s kofeínom (Kinedryl), ktoré môžu užiť už deti od dvoch rokov, k dispozícii je aj homeopatikum Cocculine, náplasti a žuvačky Travel-gum, rôzne lízanky pri nevoľnosti z cestovania (ich účinok je pochybný).

Pri dlhších cestách by mali príznaky samy ustúpiť po dvoch, troch dňoch. V zahraničí sa dá kúpiť liek Motilium (účinná látka domperidone, dokonca aj v tzv. orodispergova­teľných tabletách, ktoré sa okamžite, bez potreby zapitia vodou, rozpustia v ústach).

Opar

Čo hrozí: Herpes je infekčná choroba vírusového pôvodu, ktorá sa prejavuje výskytom bolestivých pľuzgierikov na koži a slizniciach.

Vírus prežíva v organizme a aktivuje sa v čase oslabenia jeho imunity, napr. aj zmenou prostredia pri cestovaní, u žien v čase menzesu, vplyvom nadmerného slnečného žiarenia.

Prevencia: dostatočný prísun vitamínov z radu B (B-komplex) a C (v čerstvom ovocí). Ochrana pier tyčinkou s UV filtrom.

Opar sa ohlasuje svrbením a pálením pokožky, ak miesto začneme natierať ešte pred vznikom pľuzgiera, môžeme sa herpesu vyvarovať.

Liečba: mastičky s účinnými protivírusovými látkami ako acyklovir, penciklovir (Zovirax, Acyclovir, Vectavir, Herpesin, Viru-Merz), kožné tonikum Herpík (slovenský produkt).

Existujú náplasti na opary aj prostriedok s obsahom tzv. filmogélu, ktorý na ústach vytvorí izolujúci, priehľadný film.

Bodnutie osou, včelou

Čo hrozí: Ich agresivita narastá najmä pred búrkou. Ľudí, ktorí sú na ich uštipnutie alergickí, môžu ohroziť aj na živote.

Prevencia: Treba sa vyhýbať rýchlym pohybom, nepoužívať parfumované krémy, šampóny ani vody po holení, potraviny a nápoje pri jedení v prírode zakrývať, nezdržiavať sa v blízkosti košov na odpadky, nechodiť naboso, používať repelenty, aj pot priťahuje hmyz.

Liečba: Dôležité je rýchlo si vytiahnuť prípadné žihadlo, včela ho má zahnuté, duté, ktoré ostáva v rane, pričom obsah jedového vačku sa vyprázdňuje postupne.

Osa zanecháva žihadlo ojedinele. Ranu opláchnite vodou a mydlom, prípadne dezinfikujte.

Pomôže studený obklad, octanový obklad, koliesko cibule, gél s obsahom protialergickej látky, liek proti bolesti.

Alergici by mali užiť liek proti alergii, podanie antihistaminika mierni aj svrbenie. Ťažkí alergici by so sebou mali nosiť balíček prvej pomoci so samovystreľovacím adrenalínovým perom Epi-pen plus tabletku kortikoidu (Medrol).

Pri bodnutí do ústnej dutiny dajte postihnutému cmúľať kocku ľadu a okamžite volajte záchrannú službu (155 alebo 112).

žmúrenie, slnko, oči, tieň, žena Čítajte viac Používate v lete ochranu? Mali by ste, inak zvyšujete výskyt tohto nebezpečného ochorenia

Pohryznutie hadom

Čo hrozí: V našich podmienkach je jediným jedovatým hadom vretenica, ktorú spoznáte podľa výraznej kľukatej kresby na chrbte.

Vo vzácnych prípadoch môže človeka aj usmrtiť. Had zvyčajne neútočí sám od seba, koná v sebaobrane, ak ho vyrušíme.

Prevencia: Vyhýbame sa dieram, húštinám, skalným štrbinám. V noci chodíme s baterkou.

Pri stretnutí s hadom sa odporúča ostať nepohnute stáť. V rizikových oblastiach je vhodné nosiť vysokú, pevnú obuv a dlhé nohavice.

Liečba: Ranu nikdy nevyciciavame ústami, nerozrezávame. nevypaľujeme, miesto nad ranou nesťahujeme, neprikladáme ľad. Miesto uhryznutia dezinfikujeme.

Zásadne sa neodporúča narezanie rany ani jej vysávanie ústami! Postihnutú končatinu sa snažíme znehybniť, ak je to možné, podložíme dlahou.

Postihnutého držíme v teple a v pokoji. Privoláme lekársku pomoc. Pohryznutý hadom by mal ostať v pokoji, námaha násobí účinky jedu.

Komáre a kliešte

Čo hrozí: Kliešte môžu prenášať vírusovú kliešťovú encefalitídu (zápal mozgu) a bakteriálnu lymskú boreliózu. Komáre sa môžu vyskytovať aj v prímorských oblastiach.

Prevencia: V oblastiach zamorených kliešťami nosíme dlhé rukávy a nohavice. Podobne to platí aj pre komáre za súmraku.

Preventívne môžeme užívať B vitamíny. Používame repelenty a elektrické odparovače. Po návrate z výletu dôkladne skontrolujeme kožu na celom tele.

Liečba: Prisatého kliešťa chytíme do pinzety a opatrne vykývame. Ranu vždy dezinfikujeme! V koži nesmú ostať jeho hryzadlá.

Na štípance po komároch sú vhodné z ľudových receptov ocot, koliesko cibule, rôzne éterické oleje (pozor na kombináciu so slnkom!), filmogél po bodnutí hmyzom, voľnopredajné gély s obsahom protialergickej látky, pri ťažších alergických reakciách a opuchoch aj antihistaminiká a masť s obsahom kortikoidu (sťahuje zápal).

klobúk, slnečné okuliare, opaľovanie Čítajte viac Viete, že zákerný melanóm má svoju abecedu? Treba ju poznať. F ako "funny" vtipné nie je

Úpal

Čo hrozí: Rozvinutý úpal sa môže skončiť aj smrťou, neslobodno ho podceňovať. Prejavuje sa apatiou, závratmi, bolesťami hlavy, horúčkou, nevoľnosťou, dokonca stratou vedomia. Úpal možno dostať aj bez priameho pôsobenia slnka, napr. v rozhorúčenom autobuse.

Prevencia: Ochrana pred slnkom vhodným oblečením, okuliarmi a pokrývkou hlavy, dostatočný príjem tekutín, vyhýbanie sa pobytu na slnku medzi 11–15 hodinou, zdržiavanie sa na miestach s dostatočným prúdením vzduchu.

Liečba: Postihnutého okamžite umiestnime na chladnejšie miesto (optimálne do miestnosti či auta s mierne pustenou klímou), dbáme na dostatočný prísun tekutín (minerálky, nesladené čaje, rehydratačné roztoky).

V ťažších prípadoch je potrebné pacientovi podávať infúzie. Na čelo a telo prikladáme chladivé obklady, pomôže aj vlažná sprcha.

Ak ide o úžeh, menej závažné slnečné popáleniny je možné liečiť telovým mliekom či penou s obsahom panthenolu, masťou Cicaderma, aloe vera gélom, gélom s obsahom antihistaminika, ak nie je nič iné poruke, pomôže aj obyčajný vychladený biely jogurt. V ťažších prípadoch lekár predpíše kortikosteroid­nú masť.

Letné prechladnutie

Čo hrozí: Rozvoj letných prechladnutí podporuje pitie ľadových nápojov, ale najmä prudké striedanie tepla a chladu z klímy.

Najčastejšia je bolesť hrdla, riedky, neskôr zelený výtok z nosa, bolesť v oblasti čelových dutín, celková slabosť organizmu.

Prevencia: Nepijeme prechladené nápoje – v našom tele sa v lete správajú ako voda na rozpálenej platni: zasyčí a vyparí sa. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne a osviežia omnoho viac.

Ak však chceme mať chladnejší nápoj, nosme ho v termotaške. Teplotný rozdiel medzi priestorom s klimatizáciou a vonkajším prostredím by mal byť maximálne 5–7 stupňov Celzia. Inak si spôsobujeme teplotný šok.

Liečba: Naparovanie nad slanou vodou (minerálne vody typu Vincentka), pitie vlažných čajov, boľavé hrdlo kloktať slanou vodou alebo cmúľať dezinfekčné pastilky.

Menštruácia

Čo hrozí: Predmenštruačný syndróm (PMS) u žien môže spôsobiť pocity nafúknutia, napätia v prsníkoch, bolesti hlavy a s tým súvisiacu stratu nálady. Menzes často ženám znemožňuje kúpanie, hoci s tampónom je to možné (predovšetkým v mori).

Prevencia: V súčasnom období hormonálnej antikoncepcie sa dá menštruácii na dovolenke jednoducho a bezpečne predísť tým, že žena po využívaní jedného balenia piluliek plynule, bez sedemdňovej prestávky, prejde na ďalšie.

Hovorí sa tomu kontinuálne užívanie. Existujú aj tabletky na oddialenie menštruácie, sú však iba na predpis (noretisterón).

Môžu však mať nežiaduce účinky ako bolesť hlavy, prsníkov, znížená nálada, vyššie riziko zrážania krvi.

Dr. Beslerova, unipharma, pr Čítajte viac Aké služby by mala poskytnúť lekáreň pacientovi a čo môže byť benefitom budúcnosti?

Nejestvuje však jediná štúdia, ktorá by potvrdila účinnosť citrónovej šťavy či iných receptov na oslabenie, prípadne oddialenie menštruácie.

Liečba: Univerzálny liek, ktorý by zbavil príznakov PMS a „dovolenkovej komplikácie“ v podobe menštruácie (okrem tehotenstva a kontinuálneho užívania antikoncepčných tabliet) neexistuje.

Pomáha pravidelná fyzická aktivita, najmä joga (v zmysle životného štýlu, nie počas krvácania), obmedzenie kofeínu, rafinovaného cukru, spracovaných potravín, doplnky výživy v kapsulách z Pupalky dvojročnej, zázvoru alebo čaj s archangelikou čínskou, užívanie magnézia, kalciového sirupu, rybieho tuku atď.

Niektoré ženy znášajú „svoje dni“ na dovolenke jednoduchšie, pretože nemajú stres, iným zmena prostredia a klímy zhoršuje stav.

V mori sa netreba báť kúpať, dokonca to skracuje obdobie krvácania. Proti bolesti i kŕčom existujú lieky (analgetiká proti bolesti, tie proti kŕčom sa volajú spazmolytiká), takže si dni oddychu a pohody netreba dať pokaziť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #dovolenkové pohromy