Toto sú mýty o darovaní krvi. Ktorý je najväčšmi pritiahnutý za vlasy?

O darovaní krvi koluje množstvo mýtov. Takým, ktorý je azda najväčšmi pritiahnutý za vlasy, je povera, že darcovia krvi majú častejšie leukémiu. Tá s darcovstvom nijako nesúvisí. Púšťanie žilou naštartuje novotvorbu krviniek v pozitívnom zmysle slova - môže ozdraviť a omladiť.

28.06.2023 06:00
krv, darcovstvo, darovanie krvi, darcovstvo krvi Foto:
Už 24 hodín pred odberom by mal darca krvi zvýšiť príjem tekutín, tesne pred odberom ich vypiť aspoň pol litra.
debata

1. Keď idem darovať krv, musím byť nalačno.

Darca krvi dokonca by nemal prísť na odber s prázdnym žalúdkom. Dokonca sa odporúča, aby nebol hladný. Už 24 hodín pred odberom by mal zvýšiť príjem tekutín, tesne pred odberom ich vypiť aspoň pol litra.

Najmenej 12 hodín pred odberom vylúčiť alkoholické nápoje. Čierna káva je povolená. Večer pred odberom sa treba vzdať potravín s vysokým obsahom tuku (syry, maslo, smotana, mäsové jedlá, údeniny).

Vhodné je jesť ovocie, zeleninu, sucháre s džemom či medom, vločky, nízkotučný jogurt.

2. Odber 450 ml krvi bude telu chýbať. Predsa len je to takmer pol litra.

V ľudskom tele koluje približne 5–6 litrov krvi, v závislosti od hmotnosti. Aj to je dôvodom, prečo musí mať darca krvi najmenej 50 kg.

Necelého pol litra krvi (niekedy sa odoberie aj menej) je 1/10 až 1/12 objemu. Toto množstvo si organizmus pomerne rýchlo doplní.

3. Po odbere krvi bude pacientovi nevoľno.

To sa, samozrejme, nedá vylúčiť. Ak sa však darca pred darovaním krvi dobre vyspí (nie je vhodné ísť na odber napr. po nočnej službe), nepodáva náročný športový výkon, nejde do sauny, konzumuje len ľahkú stravu a prijme dostatok tekutín, zníži riziko nevoľnosti na minimum.

Chcete darovať krv príbuznému či priateľovi a nemáte zhodnú krvnú skupinu?
Video
Takto sa postupuje pri darovaní krvi na meno. Odpovedá MUDr. Zuzana Kovaľová, vedúca lekárka pracoviska Bratislava-Kramáre Národnej transfúznej služby.

Ak sa aj stane, že by sa po odbere necítil celkom fit, zdravotný personál v odberovom centre sa oňho postará. Môže si oddýchnuť na lôžku či v odberovom kresle.

Mnohí ľudia sa dokonca po darovaní cítia lepšie, ľahšie, menej ich bolieva hlava – dôvodom sú aj vyplavené endorfíny.

4. Darca krvi sa pri odbere krvi môže nakaziť.

Už dlhé roky sa v transfúznej službe používa výlučne jednorazový materiál – ihly, striekačky, krvné vaky.

Naopak, každý darca krvi absolvuje vyšetrenia, ktoré overia jeho zdravotný stav, je to niečo ako dôkladná preventívna prehliadka.

5. Keby sa za darovanie krvi platilo, nebol by taký nedostatok krvi.

Aj v čase niekdajšieho plateného darcovstva boli vždy v januári či počas letných mesiacov problémy s nedostatkom krvi.

Navyše pre plateného darcu sú motiváciou peniaze a v snahe zarobiť si sa môže pokúsiť zatajiť niektoré zdravotné problémy či promiskuitný spôsob život. Z tohto hľadiska je teda omnoho rizikovejší.

Krvná plazma Čítajte viac V ČR a v Rakúsku pri darovaní plazmy kompenzujú náklady. Čo dostanete u nás?

6. Ak mám akékoľvek ochorenie, nemôžem byť darcom krvi.

Sú viaceré chronické diagnózy, s ktorými je možné bez problémov darovať krv. Málokto je predsa absolútne zdravý.

Napríklad aj hypertonici, v prípade, že majú svoj krvný tlak aj s pomocou farmakoterapie pod kontrolou, môžu darovať krv.

Takisto môžu byť darcami alergici, ak sú mimo svojej peľovej sezóny, podobne pacienti s ekzémom, ak práve nemajú akútny stav.

Podobne aj pacienti užívajúci hormón štítnej žľazy z dôvodu problémov so štítnou žľazou a podobne. Dokonca aj pacienti s kompenzovaným diabetom 2. typu na diéte alebo na liečbe perorálnymi antidiabetikami krv darovať môžu (tí na inzulíne sú trvalo vyradení).

Aj preto sa pred odberom vypĺňa dotazník a overujú sa niektoré údaje zo zdravotného stavu darcu. Samozrejme, že je optimálne, ak je darcom krvi úplne zdravý človek, ktorý neužíva nijaké lieky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mýty #krv #darcovstvo #darovanie krvi