Mužovi vletel sršeň do rozkroku. Čo urobiť po takomto bodnutí?

Pred dvoma dňami sa jednému z mojich známych stala pomerne raritná, avšak veľmi nebezpečná situácia. Počas šoférovania mu cez otvorené okno do auta vletel sršeň, ktorý predtým ešte narazil do boku okienka. Otrasený a pravdepodobne rozzúrený sa ocitol rovno medzi nohami šoféra. Ten v panike vošiel spolovice do protismeru, našťastie, oproti nešlo nijaké auto. Schmatol sršňa za krídla a podarilo sa mu vyhodiť ho von bez toho, aby ho kamkoľvek bodol. Čo by sa však dialo, ak by sa to stalo?

13.07.2023 06:00
sofer v panike, šofér, panika, bezmocnosť, strach Foto:
Je ťažké zachovať chladnú hlavu, ak vám do auta vletí sršeň a pristane tam, kde nemá.
debata (2)

Opýtali sme sa na to prof. MUDr. Martina Hrubiška, PhD., ktorý je známym imunolalergológom a pracuje na Oddelení klinickej imunológie a alergológie OÚSA v Bratislave. Doktor Hrubiško tvrdí, že v situáciách, keď bodavý hmyz vletí do auta, treba zachovať pokoj. Ľahšie sa to povie, ako vykoná. Je však pravda, že vo chvíli, keď sa začnete v panike oháňať rukou, včelu, osu alebo sršňa tak vyprovokujete k útoku, resp. skôr k obrane. Pravdepodobnosť, že vás bodne (nejde o uštipnutie ani o uhryznutie), sa výrazne zvyšuje. Treba podľa možnosti zachovať pokoj a odstaviť auto na krajnici. Otvoriť všetky okná, prípadne dvere. Hmyz vyletí aj sám od seba.

hmyz, osa, uštipnutie, jed, žihadlo Čítajte viac Žihadlo? Len aby to dobre dopadlo!

Radiť to však šoférovi, ktorý má práve sršňa na genitáliách, je, logicky, úplne zbytočné. Taký zažije adrenalínový šok aj bez známej injekcie adrenalínu, ktorá sa používa v prípade anafylaktického šoku. Čo by sa stalo, ak hmyz bodne do genitálií? Bolí a opúcha to ako akákoľvek iná časť tela, dobre, mužov možno o čosi viac. „Najdôležitejšie je miesto vpichu chladiť, chladiť, chladiť,“ prízvukuje odborník, ale ľad, vrecúško s mrazeným hráškom alebo aspoň vychladená plechovka koly je málokedy k dispozícii, iba ak by ste mali v aute pojazdnú chladničku. Vo všeobecnosti je však vždy dôležité chladiť akékoľvek miesto vpichu. Ak išlo o včelu, ktorá zanecháva žihadlo, treba ho čo najskôr vytiahnuť, podvihnúť napr. bankovou kartou, uchopiť nechtami (pinzetou), ale čo najbližšie pri koži, kde nie je jedový vačok. Stlačenie jedového vačku alebo ponechanie žihadla v rane pumpuje do tela ďalší včelí jed. Včelie žihadlo sa odporúča aj odškrabnúť.

Ale manželka by sa možno potešila... Foto: SHUTTERSTOCK
Ako by mal podľa odborníkov vyzerať ideálny penis. Ale manželka by sa možno potešila...

Autolekárnička potrebné lieky neobsahuje. Po príchode domov však standardné ošetrenie miesta bodnutia môže byť použitie gélu s obsahom protialergickej látky (Fenistil gél, Psilo-Balsam, Fenimax). Tabletka antihistaminika, ktorú človek užije, účinkuje najskôr za hodinu, ale ak je k dispozícii, treba si ju dať a v prípade potreby aj liek proti bolesti (ibuprofén má aj protizápalový efekt). Existujú gélové chladiace vankúšiky, ktoré sa dajú dať do mrazničky a priložiť na inkriminované miesto (ale cez látku, aby si človek nespôsobil ešte aj omrzliny). Používajú sa aj na zabránenie opuchu po extrakcii zuba a podobne. Existujú aj v podobe masiek na opuchnuté oči, manželky ich možno majú doma… Alebo octanový obklad…

Ani veľký opuch človeka neohrozí, ak to nie je v okolí dýchacích ciest. Ak je však dotyčný človek alergik (a nemusí o tom ani vedieť), môže na bodnutie hmyzom zareagovať závažnou systémovou reakciou organizmu, ktorej sa hovorí anafylaktický šok. Prejavuje sa sčervenaním pokožky a výsevom fľakov či vyrážok na koži, často svrbením očí, nosa, úst, sťaženým dýchaním, sipotom alebo pískaním pri dýchaní, tŕpnutím úst, končatín, prípadne prudkým poklesom tlaku a kolapsom. Je to život ohrozujúci stav, keď treba okamžite volať 155. Tam je na linke operátor tiesňovej linky, ktorý je záchranár, ktorý bude navigovať, čo ďalej. Ak má človek so sebou balíček prvej pomoci s adrenalínovým autoinjektorom (EpiPen alebo Jext) a rozvíja sa anafylaktický šok, prednosť pred volaním 155 má podanie dávky adrenalínu. V pondelkovom videu v rubrike Zdravie prof. MUDr. Martin Hrubiško ukáže, ako sa to robí.

No a ako sa vyhnúť bodnutiu hmyzom v idúcom aute? Jediná prevencia je jazdiť so zatvorenými oknami a v týchto dňoch s klimatizáciou. Nevoňavkovať sa a neparfumovať ani kabínu vozidla, priťahuje to totiž hmyz. Nepanikáriť, ak je človek za volantom, pretože čelný náraz pri autohavárii by zanechal ďaleko horšie následky ako bodnutie včelou, osou, sršňom, zriedkavo čmeliakom.

Záchranka chodí k bodnutiam hmyzom v lete pomerne často

S bodnutím blanokrídlym hmyzom sa počas života stredne až 95 % populácie. U niektorých ľudí to môže vyvolať život ohrozujúcu reakciu. Potvrdzujú to aj najnovšie dáta Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, podľa ktorých bolo za minulý rok na Slovensku 611 zásahov záchrannej zdravotnej služby k prípadom spojeným s bodnutím hmyzom, pričom až 269 pacientov bolo prevezených do nemocnice a 34 z nich skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti. Našťastie, nevyskytlo sa nijaké úmrtie," dodáva MUDr. Július Pavčo, riaditeľ Operačného strediska ZZS SR. Mimochodom, všetci títo pacienti sú indikovaní na alergénovú imunoterapiu, ktorá môže vyriešiť príčinu alergie. Imunoterapia na jed hmyzu existuje v podkožných injekciách a podáva ich imunoalergológ. Je to vlastne život zachraňujúca liečba. Ide o postupné zvyšovanie dávok jedu osy alebo včely, pričom si organizmus na alergén zvykne a neskôr nezareaguje anafylaxiou. Je to však dlhodobá, 3–5 rokov trvajúca liečba. V téme budeme pokračovať.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #osa #včela #sršeň #žihadlo #bodnutie hmyzom