Kombinácia prírodných látok môže znížiť hladinu cholesterolu. Vyskúšate?

V súboji s cholesterolom v poslednom čase vzbudil záujem vedcov potenciál kombinácie prírodných látok. Predovšetkým rastlinných výťažkov kurkumy, pestreca mariánskeho či lecitínu, vitamínu B3 – niacínu, horčíka a tiež čistých rybích olejov, ktoré sú zdrojom omega-3 mastných kyselín. Štúdie preukázali možný účinok výživových doplnkov s obsahom uvedených látok v pomoci pri znižovaní hladiny „zlého” cholesterolu v krvi.

18.07.2023 12:08
cholesterol, HDL, LDL Foto:
Štúdie preukázali možný účinok výživových doplnkov s obsahom uvedených látok v pomoci pri znižovaní hladiny „zlého” cholesterolu v krvi.
debata

Kurkuma: Za unikátne liečivé vlastnosti kurkumy, známej tiež ako indický šafran, zodpovedá účinná látka kurkumín obsahujúci oranžovo-žlté pigmenty, ktoré sa zaraďujú do skupiny polyfenolov a patria medzi najsilnejšie antioxidanty. Kurkumín sa momentálne považuje za jeden z najsľubnejších kandidátov na pomoc pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Vedci z Houstonskej univerzity v Texase po vyhodnotení klinických štúdií zistili, že už pravidelné podávanie nízkych dávok kurkumy znižuje hladinu „zlého” LDL cholesterolu a lipidov. Tento účinok, spolu so schopnosťou kurkumy znižovať zrážanlivosť krvi a zabraňovať tak tvorbe krvných zrazenín, ju začlenil do skupiny látok potláčajúcich vznik srdcovo-cievnych ochorení, mozgovej porážky a hlbokej žilovej trombózy. Vďaka vysokému protizápalovému účinku pozitívne pôsobí aj pri bolestivých kĺboch. Účinok kurkumínu môžeme pocítiť už pri každodennom užívaní dvoch gramov (približne pol čajovej lyžičky) korenia kurkumy. Pre väčšinu z nás môže byť problém užiť denne takéto množstvo koreniny, takže je výhodné užívať ju v doplnkoch výživy tak, aby sa zachovala odporúčaná denná dávka. (Samozrejme, je možné zamiešať aj uvedené množstvo kurkumy do pohára s vodou a kvapkou olivového oleja a denne vypiť, je to lacnejšie ako kúpa doplnkov výživy.)

sója, nattó, fermentované potraviny, Japonsko, vitamín K Čítajte aj Tento vitamín vám odstráni vápnik z ciev a „pošle“ ho do kostí a zubov. V čom ho nájdete?

Pestrec mariánsky: Klinické štúdie houstonských vedcov preukázali, že terapeutický účinok na zníženie hladiny „zlého” LDL cholesterolu v krvi majú tiež výťažky zo semien pestreca mariánskeho, a to vďaka obsahu hlavnej účinnej látky sylimarínu. Zároveň podporujú zvýšenie hladiny „dobrého” HDL cholesterolu a pôsobia tak preventívne proti ochoreniam srdca a ciev. Podľa odborníkov sa osvedčili prípravky vo forme štandardizovaného čistého extraktu pestreca, ktorý vždy v rovnakých dávkach pomáha znásobiť svoju liečivú silu. Sylimarín sa už tradične používa aj na detoxikáciu pečene. Tvorí aj obsah klasických preparátov na regeneráciu pečene.

Lecitín: Lecitín je živina, ktorej podstatnú časť tvoria vitamíny radu B – cholín s inozitolom a aminokyselina metionín. Vytvára sa v pečeni a obsahujú ho takmer všetky telesné bunky. Táto pozoruhodná látka má tzv. emulgačnú schopnosť, t. j. zmenšuje tukové častice v krvi a disperguje – rozprašuje ich, napomáha znížiť hladinu cholesterolu a preventívne tak chrániť organizmus pred vznikom aterosklerózy. Je tiež súčasťou redukčných diét, keďže vďaka obsahu cholínu a inozitolu priaznivo ovplyvňuje ochranu nášho tela pred ukladaním tukov. Pôsobí detoxikačne, chráni bunky pred účinkami škodlivín, napríklad alkoholu a cigaretového dymu, preventívne účinkuje proti vzniku cirhózy pečene. Okrem toho podporuje správnu funkciu mozgu a tým duševnú kondíciu.

Niacín: Vitamín B3 pôsobí na cholesterol podobným mechanizmom ako statíny. Ukazuje sa, že je účinnou pomocou v počiatočných štádiách ochorenia i vhodnou terapeutickou podporou pri liečbe dyslipidémií (metabolických porúch spojených s nadbytkom určitých lipidov v krvi). Pri mierne zvýšenom cholesterole môže byť preto jeho podávanie, napríklad vo forme tabliet, významným benefitom liečby. Okrem toho je tento vitamín radu B nevyhnutný pre dobrú funkciu nervového systému. Vďaka podpore tvorby inzulínu sa podieľa na regulácii koncentrácie cukru v krvi a pomáha tak pri liečbe cukrovky. Rovnako pozitívne vplýva na zdravie pokožky, nechtov i vlasov. Použitie samotného čistého niacínu vo vyšších dávkach by mohlo sprevádzať dočasné začervenanie a svrbenie kože. Vďaka kombinácii niacínu s inozitolom (tiež vitamín radu B) v prípravku pôsobí na znižovanie cholesterolu bez tejto nepríjemnej reakcie!

Magnézium: Podľa Dr. Lundella, kardiochirurga z nemocnice Banner Hearth v Arizone, možno za dôvod komplikácií u pacientov s aterosklerózou považovať nízke hladiny horčíka v krvnom sére. Keďže skutočnou príčinou ochorení srdca je zápal arteriálnej steny a zápaly v cievach, ktoré sa vytvárajú aj v dôsledku nedostatku horčíka, práve jeho dopĺňanie na optimálnu hladinu by sa mohlo stať základom prevencie usadzovania cholesterolu a liečby kardiovaskulárnych chorôb.

Omega-3 mastné kyseliny obsahuje napríklad aj... Foto: SHUTTERSTOCK
varecha, ryby, tuk, Omega-3 mastné kyseliny obsahuje napríklad aj kvalitný, za studena lisovaný ľanový olej.

Omega-3 mastné kyseliny: Štúdie talianskeho tímu odborníkov na výskum infarktu myokardu potvrdili, že zvýšenie príjmu omega-3 mastných kyselín obsiahnutých v koncentrovanom rybom oleji zo studenovodných rýb má zdraviu prospešné, kardioprotektívne účinky. Podľa štúdie optimálnu hladinu cholesterolu najúčinnejšie ovplyvňuje krilový olej – olej získaný z morských antarktických planktónových kôrovcov. Jeho výskum stále pokračuje a sami výskumníci žasnú nad tým, ako 6-milimetrové kôrovce žijúce v najvzdialenejšej časti sveta môžu mať taký potenciál na zlepšovaní kvality ľudského života.

Ak sa rozhodnete pre kombináciu viacerých produktov, je potrebné naplánovať si takúto kúru najmenej na 3 – 6 mesiacov a cielene do nej zaradiť aj pravidelný pohyb a zdravú stravu. Vhodnosť zvolených doplnkov výživy prekonzultujte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #omega-3 mastné kyseliny #cholesterol #zlý cholesterol #kurkuma