Čo možno urobiť pre zdravé žily, posilnenie lýtkových svalov a pritom nezaťažiť kĺby?

Krúživý pohyb nôh v pedáloch bicykla je okrem plávania jedným z najlepších športov, ktoré možno vykonávať v tomto období pre svoje žily na nohách. Cyklistika prináša mnoho pozitív - tento šport je individuálny, v exteriéri, navyše bez zbytočných nárazov a otrasov, aké vznikajú pri behu. Šetrí kĺby nôh a rozhýbe naše periférne srdce - lýtkové svaly.

27.07.2023 06:00
ženy, cyklistika, bicykle, leto, Foto:
Počas bicyklovania si ustriehnite rovnomerné rozloženie síl.
debata

Kŕčové žily sú daň, ktorou ľudstvo platí za vzpriamenú chôdzu, nesprávnu životosprávu a nedostatok pohybu. O žilách, odborne varixoch, by sa dalo povedať, že je len otázkou času, resp. veku, kedy ich v miernejšej či závažnejšej podobe budeme mať všetci. Nie každému však spôsobia zdravotné problémy.

Kŕčové žily nie sú len banálnym kozmetickým problémom. Ich najzávažnejšie štádiá vedú k zmenám kože z dôvodu nedostatočného prekrvenia, dokonca až ku otvorenému vredu predkolenia, ktorý sa veľmi ťažko hojí a človeka invalidizuje. Nepríjemný však vie byť aj pocit ťažkých nôh, mravčenie a žilová bolesť, pre ktorú človek nevie v noci spať. Tieto problémy dvakrát častejšie postihujú ženy a „pandémia nepohybovania sa“ ich len zvýraznila.

Odhliadnuc od odporúčaného plávania, bicyklovanie takisto nezaťažuje naše kĺby otrasmi z terénnych nerovností. Krútenie pedálmi sa odporúča či už doma na stacionárnom bicykli, alebo na čerstvom vzduchu a podvečernom letnom slnku.

potraviny, vápnik, zdravé stravovanie kalcium Čítajte viac Ako udržať v tele hladinu vápnika potrebného pre kosti? A tieto faktory znižujú jeho vstrebávanie

Vieme, že krvný obeh pozostáva z tepien a zo žíl. Žily patria do nízkotlakového systému tela, majú teda tenkú, svalovo slabú stenu. Nemajú to jednoduché. Veď krv z dolných končatín sa musí doslova vyšplhať proti pôsobeniu gravitačnej sily aj pol druha metra smerom nahor. Ako to dokáže? Pomáhajú v tom žilové chlopne, ktoré fungujú ako klapky ventilu a umožňujú prietok krvi v jednom smere. Do pumpovania krvi sa usilovne zapájajú aj svaly, predovšetkým lýtkové. Nie nadarmo sa svalovine nôh hovorí aj periférne srdce!

Pri veľkých kŕčových žilách možno bicyklovať tiež, ale nevyhnutná je tu aj kompresívna liečba. Dokonca sa považuje za dôležitejšiu ako liečba liekmi. V závislosti od miesta, kde sú kŕčové žily, sa odporúča nosenie kompresívnych podkolienok, stehenných pančúch alebo celých pančúch. Sťahovacia pančucha primerane pevne objíme nohu, vytvorí na rozšírené žily tlak, ktorý zúži ich prierez. Vďaka tomu sa môžu žilové chlopne lepšie uzatvárať a zvýši sa rýchlosť prúdenia žilovej krvi. Lepší tok krvi smerom k srdcu dokonca znižuje aj nebezpečenstvo vzniku trombózy a následne aj embólie.

Nezabudnite – počas bicyklovania si ustriehnite rovnomerné rozloženie síl. Ak nie ste na stacionárnom bicykli, musíte sa ešte vrátiť domov!

Výhody cyklistiky

  • zlepšuje psychickú pohodu – počas športovania sa vyplavujú hormóny šťastia endorfíny
  • šetrí čas – nestojíte v zápche a v cieli ste rýchlejšie v porovnaní s chôdzou
  • zlepšuje myslenie – okysličenie mozgu má priaznivý vplyv na jeho činnosť
  • odstraňuje únavu – áno, krátka relaxačná jazda na bicykli je účinnejšia ako šálka kávy
  • podporuje imunitný systém a kondíciu – ako všetky aeróbne cvičenia
  • nezaťažuje kĺby ako beh. Bežci mávajú viac úrazov aj zápalov šliach a svalov v porovnaní s cyklistami
  • posilní lýtkové svaly, periférne srdce organizmu, a zlepší žilový odtok

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kŕčové žily #zdravé nohy #krvný obeh