Vedci dávnejšie zorganizovali experiment s dvadsiatimi piatimi mladými zdravými ženami vo veku od 17 do 29 rokov. „Experiment prebiehal tri dni po sebe. Vedci najskôr u účastníčok vyvolali dehydratáciu cvičením, bez podávania močopudných látok. V ďalšej fáze cvičenie skombinovali s močopudnými látkami. V tretej fáze stav vody v tele udržiavali na normálnej úrovni. Trikrát za deň počas oddychu a aj počas cvičenia pomocou dotazníkov skúmali schopnosti vnímania, náladu a ostatné príznaky dehydratácie.
Výsledky experimentu priniesli zaujímavé zistenia. „Prvé škodlivé efekty dehydratácie boli pozorovateľné veľmi rýchlo, prejavili sa v priebehu 12–16 hodín od začiatku nedostatočného príjmu tekutín. Účastníčky experimentu v dotazníkoch uvádzali únavu, celkové zhoršenie nálady, neschopnosť sústrediť sa na úlohy.
„Fakt, že voda je dôležitá pre zdravie, je známy dávno. Odborníci už dlhé roky upozorňujú na to, že dodržiavanie pitného režimu môže naozaj výrazne ovplyvniť vznik chronických ochorení alebo spôsobiť kolaps organizmu pri zvýšenej záťaži. Objav, že voda môže ovplyvňovať náladu, preto nie je vo vedeckom svete prekvapením,“ vysvetľujú autori štúdie. Pre úsmev teda treba piť vodu. Nie vodku!
Čítajte aj Čo piť, keď... máte afty, alergiu, vysoký tlak. Recept na domáci elixír proti hypertenziiPrejavy významného nedostatku tekutín
- malátnosť, spavosť, bolesti hlavy
- suchá, bledá, málo napätá koža
- suché sliznice v ústach
- acetónový zápach z úst
- vpadnuté, lesklé oči
- slabé močenie, sýtožltá farba moču
- zvýšená telesná teplota (najmä u malých detí)