Ako udržať zdravý črevný mikrobióm? Ktoré potraviny treba jesť a ktorým je lepšie sa vyhnúť?

Správna výživa je dôležitý faktor pri udržiavaní zdravého črevného mikrobiómu. Ktoré potraviny treba jesť a ktorým je lepšie sa vyhnúť?

21.08.2023 06:00
rodina, varenie, rodinné varenie, spoločné... Foto:
Odborníci odporúčajú podľa možnosti vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám a polotovarom.
debata

Črevný mikrobióm je súbor organizmov, ktoré osídľujú naše črevo. Odborníci odporúčajú podľa možnosti vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám a polotovarom. Čo najmenej konzumovať potravu obsahujúcu nezdravé (jednoduché) cukry – teda sladkosti, sladené nápoje. „Nehovoríme, že človek si má odopierať potraviny, ale mal by sa stravovať s mierou a najmä rôznorodo. Najvhodnejšia je stredomorská strava, ktorá obsahuje veľa zeleniny,“ tvrdia odborníci na probiotiká Ing. Martin Haranta a Ing. Norbert Bomba zo startupu iProbio.

Mikrobióm

je dynamické prostredie, ktoré sa mení počas života. Čo môžeme urobiť pre zdravie svojho mikrobiómu prakticky okamžite?

  • Začať konzumovať rozmanitú stravu s vysokým obsahom vlákniny.
  • Pravidelne sa hýbať a nemusí to byť extrémny výkon, stačia aj prechádzky.
  • Prijímať vhodné probiotiká a prebiotiká – najmä tie, ktoré nám v tele chýbajú.
  • Obmedziť užívanie antibiotík.
  • Nezanedbateľný je aj dostatočný, hodnotný spánok.

Strava je naozaj kľúčová. Naša, stredoeurópska strava je pomerne ťažká, so zameraním na mäso. Ľudia často pijú alkohol, jedia v zásade nezdravo, a to mikrobióm poškodzuje. Je to jeden zo spúšťacích faktorov rôznych chronických ochorení a okrem iného aj rakoviny hrubého čreva alebo srdcovo-cievnych ochorení. Takže treba jesť zdravšie, optimálne sa inšpirovať napríklad talianskou stravou. Mali by v nej byť zakomponované potraviny, ktoré sú zdrojom polysacharidov (nie jednoduchých cukrov), pretože polysacharidmi sa živia baktérie v črevách. Vždy iné potraviny podporujú rast rozličných baktérií, preto je také dôležité dbať na pestrosť jedálnička.

hnačka, črevo, črevá, chrípka, probiotiká Čítajte viac Koľko vážia baktérie v našom čreve? Črevný mikrobióm nemá takú hmotnosť, ako sa pôvodne myslelo

„Ak máte veľkú, neovládateľnú chuť na sladké, môžu za to vaše baktérie. Vysielajú signály do mozgu, že chcete čokoládu,“ hovorí Ing. Martin Haranta. Čím viac čokolády zjete, tým viac určitého druhu baktérií sa vo vašom čreve rozmnoží. Dá sa tomu zabrániť tak, že sa rozhodnete aspoň mesiac nejesť sladké. A pridáte do jedálnička viac zeleniny. Následne sa v čreve rozmnožia baktérie, ktoré majú, zjednodušene povedané, rady zeleninu a stratia sa aj neovládateľné chute na sladké," dodáva.

Foto: Pravda
infografika probiotiká

Pri vegánoch či vegetariánoch môže vzniknúť problém najmä v tom, že nejedia určité potraviny. Z pohľadu vývoja a udržiavania zdravého mikrobiómu by človek mal jesť aj vajíčka, ryby, mäso. „Je to odvodené od toho, že človek sa – rovnako ako zvieratá – istým spôsobom vyvíjal, stravoval sa ako všežravec a mikrorganizmy sa vyvíjali spoločne s nami. Pri radikálnom odklone od tohto rôznorodého druhu stravovania vždy nastanú určité neprirodzené zmeny v mikrobióme, čo nie je v poriadku,“ hovorí Ing. Norbert Bomba. Práve s pomocou užívania probiotík si vegáni môžu vyrovnať deficit v mikrobióme.

Mikrobióm je podľa týchto odborníkov totiž ako zoologická záhrada – ak chcete, aby mala pestré zastúpenie živočíchov, musíte ich správne kŕmiť. Nie všetky zvieratá majú rady banány, takže ak im budeme hádzať iba banány, premnožia sa iba opice. Kto by už chcel vlastniť takú jednodruhovú zoo?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mikrobióm #črevný mikrobióm #črevná mikroflóra