Najčastejšie ochorenia čriev. Patríte medzi ich "majiteľov"?

Medzi najčastejšie a medzi pacientmi najznámejšie ochorenia, týkajúce sa čriev, patria karcinóm hrubého čreva, autoimunitné zápalové ochorenia čriev v podobe Crohnovej choroby či ulceróznej kolitídy, divertikuly či hemoroidy. Z akútnych stavov je to zápal slepého čreva.

02.09.2023 06:00
črevá, brucho, brušné problémy Foto:
Ilustračné foto.
debata

Karcinóm hrubého čreva: Slovensko si už niekoľko rokov drží miesto na popredných priečkach v rámci celého sveta vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spomedzi krajín OECD je Slovensko zároveň na prvom mieste v úmrtnosti na toto ochorenie. V roku 2017 bolo na Slovensku diagnostikovaných 4 562 prípadov rakoviny konečníka a hrubého čreva. O tri roky neskôr, v roku 2020, bolo na Slovensku novodiagnosti­kovaných už 4 821 prípadov a to napriek tomu, že ide o údaje z roku, keď už svet bojoval s pandémiou COVID-19.

Zápalové ochorenia čriev: Medzi chronické nešpecifické zápalové ochorenia čriev (IBD) patria Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu, najčastejšie však koniec tenkého čreva a hrubé črevo. Na rozdiel od ulceróznej kolitídy preniká hlbšie do steny čreva a môže sa šíriť do okolia. Ulcerózna kolitída vždy postihuje konečník a variabilne sa môže šíriť až po začiatok hrubého čreva.

črevá, zdravá strava, jedlo, potraviny Čítajte viac Ako sa stravovať, aby sme mali zdravé črevá

Divertikuly: Divertikul je vlastne vydutie steny hrubého čreva vo veľkosti hrášku až čerešne, väčšinou s priemerom 1 až 2 cm. Ich počet môže byť rôzny, od jedného až po črevo posiate stovkami divertikulov. Objavujú sa v ktorejkoľvek časti hrubého čreva, dokonca aj v pažeráku, žalúdku a na tenkom čreve, v 90 % prípadov sa však vyskytujú vo väčšom množstve v hrubom čreve. Za posledné desaťročia výrazne stúpol počet divertikulov a znížila sa veková hranica pacientov, ktorí ich majú.

Hemoroidy: Hemoroidy sú vlastne chorobne rozšírené žily v oblasti konečníka. Patria k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam 21. storočia a dopracovali sme sa k nim ako „homo sedens“ – človek sediaci. Žilové pletence v konečníku sú normálne anatomické štruktúry, ale k žilovému ochoreniu označovanému ako hemoroidy dochádza vtedy, keď sa tieto žily zväčšia a zapália. Príčiny, ktoré prispievajú k rozvoju tzv. zlatej žily, sú všeobecne známe.

Zápal slepého čreva: Appendicitis acuta alebo apendicitída je nepresne a ľudovo pomenované zápalové ochorenie, ktoré postihuje časť slepého čreva označovanú ako apendix – červovitý výbežok. V prevažnej väčšine postihuje najmä deti a mladších dospelých. Vyskytnúť sa však môže v akomkoľvek životnom období.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #črevá #hemoroidy #slepé črevo #karcinóm hrubého čreva #zápalové ochorenia čriev