Viete, ako sa testujú dámske tampóny?

Aj v zmysle dámskej intímnej hygieny často kolujú nepravdivé "povedačky" a rôzne mýty. Toto sú tie najčastejšie.

30.08.2023 12:37
tampón, menštruácia, kalendár Foto:
Menštruačný tampón vynašiel muž.
debata

Mýty o menštruačných tampónoch:

Nevhodné na noc: Tampón je možné používať aj v počas spánku. Tesne pred spaním si zasuňte nový tampón a po prebudení ho vymeňte. Ak však plánujete spať viac ako osem hodín, je lepšie rozhodnúť sa pre klasickú menštruačnú vložku.

Nevhodné pre tínedžerky: Tampóny je možné používať už s príchodom prvej menštruácie. Vhodnejšie je rozhodnúť sa pre ne počas miernejšieho krvácania. Porušenie panenskej blany pri zavádzaní tampónu nehrozí.

Šnúrka sa môže roztrhnúť: Ako ukázali aj samotné testy, ku pretrhnutiu šnúrky prakticky nemôže dôjsť. Nie je možné ju od tampónu oddeliť, pretože je prišitá po celej dĺžke tampónu.

Môže sa stratiť v tele: Po zavedení tampón podopierajú panvové svaly, nehýbe sa a predovšetkým nemôže „cestovať“ v smere nahor, pretože vstup do maternice je príliš malý.

Na celý deň stačí jeden tampón s vysokou absorpčnou schopnosťou: Tampón je potrebné vymeniť každých 4–8 hodín, vlhké prostredie podporuje množenie baktérií a hrozí vznik tzv. syndrómu toxického šoku (nesmierne zriedkavý). Pred použitím tampónu si ruky umyte mydlom, aby nedošlo ku jeho kontaminácii patogénmi. Ako ukázali aj samotné testy, ku pretrhnutiu šnúrky prakticky nemôže dôjsť. Nie je možné ju od tampónu oddeliť, pretože je prišitá po celej dĺžke tampónu.

Ako sa testujú tampóny?

Testy absorpcie sa robia v laboratórnych podmienkach a overujú, ako rýchlo a aké množstvo tekutiny je tampón schopný vstrebať.

Test zachovania štruktúry: Tu sa testuje, či sa z tampónu neuvoľňujú vlákna, ktoré by mohli ostať v tele ženy. Tampóny sa ponoria do vody a následne sa odvážia prípadné uvoľnené vlákna

Odolnosť šnúrky sa meria s pomoci silomera v laboratóriu v suchom aj mokrom stave.

Praktické skúšky sa robia s pomocou hodnotiteliek, ktoré vyskúšajú testované menštruačné pomôcky v rámci minimálne jedného menštruačného cyklu. Následne vypĺňajú dotazník, kde jednotlivé vlastnosti tampónov známkujú na stupnici od 1 po 10. Známkuje sa aj tvar tampónov, rozmery, jednoduchosť vyberania z obalu, zavádzanie, vyberanie, mäkkosť, komfort pri používaní, pocit schopnosti zadržania tekutiny alebo zápach.

Hodnotenie dopadu na životné prostredie: Tu sa posudzuje ekologickosť obalu a množstvo vzniknutého netriediteľného odpadu. Kontroluje sa, či výrobky obsahujú aj inštrukcie na likvidáciu.

(Test tampónov d-Testu z roku 2016 možno nájsť TU a zahraničný test, ktorý robila medzinárodná organizácia International Consumer Research and Testing možno nájsť TU )

vôňa, parfum, sex, náklonnosť, Čítajte viac U mužov prevažuje syfilis a kvapavka, u žien dominujú chlamýdie a trichomoniáza

Menštruačný tampón vynašiel muž

Vatový valček so šnúrkou si dal patentovať vidiecky lekár z Colorada Earle Cleveland Haas v roku 1936. Pôvodne ho nazval „teliesko“. Od skončenia druhej svetovej vojny až do päťdesiateho šiesteho roku bolo na každej škatuľke tampónov vytlačené varovanie, že nie sú vhodné pre mladé dievčatá ani nevydaté ženy. Dnes sa vie, že „venček“ mladého dievčaťa sa pod vplyvom rastúcej hladiny estrogénov v puberte stane elastickým a otvor v ňom sa môže bezpečne roztiahnuť na šírku cca 3 cm. Priemer moderných tampónov sa dnes pohybuje okolo 1–1,5 cm.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vagína #menštruácia #gynekológ #tampón #menštruačné pomôcky #menzes