U mužov prevažuje syfilis a kvapavka, u žien dominujú chlamýdie a trichomoniáza

Výskyt pohlavne prenosných chorôb sa vo svete i na Slovensku v posledných rokoch zvýšil. Podľa údajov ÚVZSR sa v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022 stúpol počet prípadov chlamýdiových infekcií o 110, gonokokových nákaz o 11 a nakazených syfilisom o 106 prípadov.

10.08.2023 11:00
vôňa, parfum, sex, náklonnosť, Foto:
Leto je obdobím, kedy sa pohlavné choroby šíria rýchlejšie ako zvyčajne. Jedným z faktorov je tendencia byť spoločenskejší a uvoľnenejší. Mávame častejšie nechránený sex, čo je najzásadnejší faktor pri šírení pohlavných chorôb.
debata (6)

„Najvyšší výskyt je podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR) zaznamenaný prevažne v Bratislavskom kraji,“ uvádza MUDr. Azaaden Shunnar z Travel Health Clinic a MUDr. Marek Andrejkovič z laboratória SYNLAB dopĺňa: „vzhľadom k anatomickým a fyziologickým rozdielom pohlavného ústrojenstva u mužov prevažujú prípady syfilisu a kvapavky, v prípade žien zas dominujú prípady chlamýdiových infekcií a prípady trichomoniázy.“

O pohlavných chorobách často ani nevieme

Najpostihnutejšou skupinou pohlavných chorôb sú najmä mladí ľudia vo veku 25 až 34 rokov, teda sexuálne aktívni ľudia. Príznaky sa najčastejšie objavujú do niekoľkých dní, záleží však od ochorenia. V prípade syfilisu je to 9 až 90 dní, u kvapavky 10 dní a v prípade hepatitídy B je inkubačná doba až 180 dní. Problémom však je, že relatívne veľká časť ľudí s pohlavne prenosnou chorobou má asymptomatický priebeh, čo znamená že jedinec nepozoruje ani nepociťuje žiadne príznaky ochorenia.

„Viac ako 70 % žien infikovaných Chlamydia trachomatis je asymptomatických, čo predstavuje vysoké riziko nosičstva v populácii. U mužov je to približne 50 %. Asymptomatickými nosičkami je až 50 % žien a 10 % mužov infikovaných baktériou Neisseria gonorrhoeae, ktorá spôsobuje ochorenie známe ako kvapavka,“ poukazuje na dáta a zároveň upozorňuje doktor Shunnar z Travel Health Clinic a dodáva, že v prípade HIV býva 20 až 25 % infikovaných jedincov asymptomatických, v prípade HBV je bez príznakov až 70 % nosičov a HCV približne 30 %.

sex, láska, objatie Čítajte viac Na pôvodcu kvapavky prestávajú účinkovať antibiotiká. Ročne sa nakazí vyše 300 Slovákov

Práve bezpríznakové ochorenie vedie k dlhodobo neliečeným pohlavným chorobám. „K možným rizikám asymptomatických alebo neliečených pohlavných ochorení patria chronické zápaly vnútorných pohlavných orgánov, poruchy plodnosti, postihnutie plodu, resp. novorodenca, neurologické poruchy a zvýšené riziko nádorových ochorení,“ upozorňuje doktor Andrejkovič. Trvalými následkami podľa doktora Shunnara trpí celkovo 10 až 30 % ľudí. 

Najdôležitejšia je ochrana a prevencia

Pohlavne prenosné choroby (STD – sexually transmitted diseases) sú infekcie, ktoré počas sexuálneho styku prenášajú z jedného partnera na druhého baktérie, vírusy, parazity alebo hubovité ochorenie. „Cesty prenosu infekcie sú možné genitálne, orogenitálne, oroanálne alebo genitoanálne,“ upresňuje doktor Andrejkovič z laboratória SYNLAB.

Podľa neho existuje viacero druhov pohlavných chorôb, medzi ktoré patria bakteriálne STD (kvapavka, syfilis, chlamýdiové infekcie a iné), vírusové STD (hepatitída B,C, herpetické infekcie a HIV či HPV), parazitárne STD (trichomoniáza) a mykotické STD (kandidózy). Chrániť sa pred nimi môžeme správnym používaním prezervatívu pri každom pohlavnom styku, rovnako dôležitá je aj dôkladná intímna hygiena, zníženie počtu sexuálnych partnerov a otvorená komunikácia so svojim partnerom, či už o histórii sexuálneho života alebo o testovaní.

sexuologička MUDr. Oľga Jamborová Čítajte viac Sexuologička Oľga Jamborová: Pohlavie máme v hlave

Sedem pohlavných chorôb diskrétne

Testovanie je jednou z najdôležitejších častí v rámci prevencie. Zabraňuje šíreniu infekcie na budúcich sexuálnych partnerov, a najmä umožňuje odhaliť prítomnosť infekcie v tele čo najskôr, začať liečbu, a zabrániť tak komplikáciám v podobe neplodnosti, chronických zápalov či cirhózy pečene.

Testovanie sexuálne prenosných ochorení je vhodné podstúpiť v prípade, že pociťujete pálenie pri močení, máte výtok, cítite nepríjemný zápach alebo ste si v intímnej oblasti našli bolestivú vyrážku či pľuzgieriky. V prípade mužov môžu byť spomínané príznaky doplnené o pálenie a svrbenie žaluďa, výtok z močovej rúry, či bolestivú alebo predčasnu ejakuláciu. Netreba však zabúdať aj na preventívne testovanie. Jednoduché vyšetrenie pohlavných ochorení z moču ponúka SYNLAB testom „STD panel“. Do dvoch pracovných dní tak môžete mať vyšetrenie až na sedem pohlavných chorôb, vrátane kvapavky.

Pomôžu antibiotiká a niekedy je liečba celoživotná

V prípade pozitívneho výsledku testovania je potrebné navštíviť všeobecného lekára alebo gynekológa, ktorý nasadí liečbu nielen pre jedinca, ale aj sexuálnemu partnerovi. „Neexistuje jedno konkrétne univerzálne antibiotikum, ktoré by bolo účinné na všetky pohlavné choroby. Každé pohlavné ochorenie má svoje antibiotikum prvej voľby. Pri výbere vhodnej terapie zohrávajú úlohu aj alergie konkrétneho pacienta na antibiotiká. V prípade cesty a dĺžky podania lieku najčastejšie ide o tabletové formy prípadne intramuskulárne podanie, po dobu niekoľko týždňov alebo mesiacov. V prípade vírusových pohlavných chorôb ako hepatitída B, resp. HPV je k dispozícii ako primárna prevencia očkovanie. Nákazu HBV, HCV, HIV riešia infektológovia a liečba býva dlhodobá až celoživotná,“ vysvetľuje doktor Andrejkovič z laboratória SYNLAB.

Liečbu môžete podporiť aj doplnkovou liečbou. „Nie je úplné štúdiami preukázateľné, že by bylinky mohli znížiť riziko infekcií, ale uvádza sa, že sa môžu používať ako doplnková liečba pri niektorých z nich. Výsledky fytochemických výskumov ukázali, že k dôležitým účinným látkam z rastlín patria flavonoidy, fenoly, steroidy, alkaloidy, kvercetín, izokvercitrín, saponín a iné,“ uzatvára MUDr. Shunnar z Travel Health Clinic.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #pohlavné choroby #kvapavka #trichomoniáza #syfilis #chlamýdie