V šesťdesiatke ju diagnostikovali De Nirovi, v 48. rokoch Benovi Stillerovi. Táto choroba je našťastie veľmi dobre liečiteľná, ak sa zistí včas

Slovenskí muži sa vyšetreniu prostaty stále vyhýbajú. Preventívnu prehliadku absolvuje na Slovensku len 6 až 12 percent mužov ročne. Čo im v tom bráni? Strach alebo ostych? Najväčšie obavy majú z najchúlostivejšej časti prehliadky, ktorá ale netrvá viac ako pár sekúnd.

29.10.2023 18:14
smiech, rande, láska, vzťah, muž a žena Foto:
Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácii aj úmrtí na Slovensku. Rakovina prostaty je na 4. mieste. Prvým krokom k záchrane sú práve preventívne prehliadky.
debata (1)

Prostata je cez konečník veľmi dobre dostupná a lekár dokáže posúdiť nielen jej veľkosť, ale vysloviť aj podozrenie na rakovinu.

Cítite sa fajn, nič vám nie je? „Rakovina prostaty je nebezpečná práve v tom, že zo začiatku nespôsobuje zdanlivo žiadne problémy,“ vysvetlil medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova Tibor Hlavatý. V kombinácii so slabou návštevnosťou preventívnych prehliadok tak na ochorenie, ktoré je v raných štádiách veľmi dobre liečiteľné, zomrie na Slovensku takmer 600 mužov ročne.

Dá sa vyhnúť vyšetreniu cez konečník vďaka novému testu na odhalenie rakoviny prostaty?
Video
Slovenskí vedci sa postarali o výrazný pokrok v diagnostike rakoviny prostaty. Krvný test s názvom Giasay Prostate dokáže s najvyššou presnosťou odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od rakovinového bujnenia. Raz sa možno stane štandardom, ale momentálne to tak nie je. Viac o tom vo videu pre reláciu "Ide o zdravie" hovorí urológ z Bratislavy MUDr. Boris Kollárik. / Zdroj: TV Pravda

Bez varovných príznakov prekvapila rakovina prostaty aj kedysi 48-ročného herca Bena Stillera (57), ktorému lekári prostatu vyoperovali. Herec Michael Tyler, ktorý v seriáli Priatelia hral sarkastického zamestnanca kaviarne Gunthera, nemal rovnaké šťastie. Jeho ochorenie bolo zachytené neskoro, keď už postúpilo do iných častí tela a vo veku 59 rokov mu pred dvomi rokmi podľahol.

Rakovinu prostaty diagnostikovali v ranom štádiu pred dvadsiatimi rokmi De Nirovi (80) a v 68 rokoch sa stihol ešte stať otcom šiesteho dieťaťa (dcéru Helenu vynosila náhradná matka). Na rakovinu prostaty sa liečil aj bývalý James Bond, Roger Moore, magnát a filantrop Warren Buffet alebo herec Sidney Poitier, ktorý minulý rok v 94 rokoch skonal na zlyhanie srdca.

Rizikové faktory pri vzniku rakoviny prostaty
  • genetika
  • vyšší vek
  • hormonálna nerovnováha
  • nadmerná konzumácia alkoholu
  • fajčenie
  • obezita

Unikátne liečenie nezhubného zväčšenia prostaty

Prostata sa s vekom postupne nezhubne zväčšuje. Až 50 percent mužov vo veku nad 60 rokov trpí ťažkosťami s močením, ktorých príčinou je benígne zväčšenie prostaty.

„Zvýšená denná frekvencia močenia, budenie sa zo spánku kvôli močeniu, naliehavý pocit nutkania na močenie, slabý prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia sa po vymočení sú najčastejšími príznakmi zväčšenej prostaty a vyžadujú si odborné posúdenie,“ uviedol urológ Martin Romančík z Polikliniky Bezručova, ktorý lieči pacientov metódou REZUM „Ak sa uistíme o benígnom charaktere tohto ochorenia, aplikujeme do tkaniva prostaty vodnú paru.“

Minimálne invazívny ambulantný zákrok môžu muži podstúpiť v analgosedácii (bez uspatia).

Nemusia stráviť čas v nemocnici a zákrok nie je spojený s narušením sexuálnych funkcií, ako je tomu pri tradičných operáciách prostaty. Prvé príznaky zlepšenia prichádzajú už po 2 týždňoch. „Zákrok trvá od päť do tridsať minút a pacient môže hneď potom odísť domov. Využíva sa v USA, vo Veľkej Británii, Nemecku, Belgicku či v Českej republike. Štúdie ukazujú, že ide o bezpečnú a účinnú metódu liečby benígneho zväčšenia prostaty s dlhodobými výsledkami,“ dodal urológ Martin Romančík.

matka, žena, staršia žena Čítajte rozhovor Netvárte sa, že sa nič nedeje. Toto obdobie je pre nás ženy veľmi dôležité

Aj zväčšená prostata môže byť problém

Vo zväčšenej prostate sa ale zároveň môže vyvíjať rakovina. Karcinóm prostaty hrozí mužom vo vyššom veku a do hry vstupuje aj faktor dedičnosti. Podľa NCZI má rakovina prostaty najvyššie zastúpenie vo vekovej skupine 66 až 69 rokov, ale nárast pacientov je už od 55. roku života. Zbytočne dlho preto nečakajte. „Preventívne prehliadky u urológa sa odporúčajú po 40. roku života a najmä rizikovým pacientom, ktorí majú napríklad nádor prostaty v rodine. Po 50. roku života by už mala byť takáto prevencia absolútne nevyhnutná,“ doplnila urologička Polikliniky Bezručova Lívia Lachkovičová.

Pri podozrení na rakovinu prostaty sa vykoná biopsia prostaty. Nepríjemnému vyšetreniu, keď sa odoberie vzorka tkaniva, sa ale už dá dnes vyhnúť. V júni o novej metóde na skoré odhalenie rakoviny prostaty, s ktorou prišli slovenskí vedci, informovala TASR.

Metódu vyvinula spoločnosť Glycanostics a s mimoriadnou presnosťou dokáže určiť rakovinu prostaty v raných štádiách ochorenia, aj keď ju ešte nie je možné detekovať inými zobrazovacími metódami.

Muži tak už nemusia podstúpiť bolestivú biopsiu, stačí ak si nechajú odobrať krv. Pomocou tohto krvného testu sa dá odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického ochorenia. Test je možné absolvovať zatiaľ len vo vybraných urologických ambulanciách.

Idete neskoro? O to viac sa ponáhľajte

„Bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči, chudnutie alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta sú už často príznaky pokročilejšieho štádia choroby. Muži k nám mnohokrát prichádzajú neskoro, pretože ich brzdí strach z vyšetrenia,“ doplnil vedúci lekár Urologického centra Bezručova Marek Zvanciger.

Každý muž by podľa neho mal myslieť na svoje zdravie. Až 15 percent pacientov s novodiagnos­tikovanou rakovinou prostaty prichádza už v štvrtom štádiu, keď je prítomné metastatické ochorenie, ktoré nie je možné úplne vyliečiť. Rovnako tak to bolo aj u herca zo seriálu Priatelia, Michael Tyler, ktorý podcenil preventívne prehliadky počas korony.

Herec a študent medicíny Viktor Ibara, ktorý sa stal tohtoročnou tvárou iniciatívy Monember, každoročne upozorňujúcu mužov, aby nezabúdali na prevenciu rakoviny prostaty, radí zbytočný strach a ostych prekonať: „Nepozerajte sa na prevenciu tak, že si idete po dobrú alebo zlú správu, choďte si po skorú správu. Nie je lepšie dozvedieť sa dostatočne včas o malom ohni, ktorý vieme uhasiť, ako dostať neskorú informáciu o nezvratnom požiari?“

Žiadne vyšetrenie u lekára nie je príjemné, ale každé jedno sa dá vydržať. O to skôr, keď je iba raz za rok, trvá iba pár sekúnd, ale dokáže vám zachrániť celý život.

Čo vás čaká na preventívnej prehliadke
  • rozhovor s lekárom
  • ultrazvukové vyšetrenie
  • vyšetrenia krvi a moču
  • vyšetrenia prostaty cez konečník

Vyšetrenie je komplexné a okrem prostaty sa venuje aj obličkám, močovému mechúru, semenníkom a dokáže vylúčiť alebo potvrdiť rakovinu aj v týchto orgánoch.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina prostaty #prostata