Všetko, čo by ste mali vedieť o histamínovej intolerancii

Zahryznúť sa do šťavnatej rajčiny, zjesť tabuľku čokolády alebo plesnivý syr. Ak máte histamínovú intoleranciu, mohlo by sa vám to nepekne vypomstiť.

12.03.2024 15:00
Z - Titulná fotka Foto:
Ľudia si alergie a intolerancie ešte stále mýlia. Alergia na histamín a histamínová intolerancia sú si v mnohom podobné, ale spôsob, akým vznikajú, je celkom odlišný.
debata

V posledných rokoch akoby sa s potravinovými alergiami a intoleranciami roztrhlo vrece – lepok, laktóza, histamín. Ak chystáte oslavu, určite sa nájde niekto z hostí, kto má špeciálnu diétu alebo nejaký druh potravín jednoducho „nemôže“. Veľmi často si intolerancie len nahovárame a skutočný zdravotný problém sa zatiaľ skrýva niekde úplne inde. Ostatne, odlíšiť príznaky intolerancie od iných ochorení nie je jednoduché ani pre lekárov.

Alergia alebo intolerancia

Ľudia si alergie a intolerancie ešte stále mýlia. Alergia na histamín a histamínová intolerancia sú si v mnohom podobné, ale spôsob, akým vznikajú, je celkom odlišný. Alergia je neprimeranou reakciou imunitného systému na histamín. Obvykle sa diagnostikuje pomocou kožného testu, pri ktorom sa musí spojiť špecifická protilátka s určitým alergénom.

Histamínová intolerancia vzniká v dôsledku nedostatočnej funkcie alebo tvorby enzýmu, ktorý je zodpovedný za rozklad histamínu v tele. Najčastejšie sa vyšetruje z krvi, meraním hladiny histamínu alebo enzýmu. A aby to bolo ešte o niečo komplikovanejšie, tak alergia na histamín a histamínová intolerancia sa navzájom vôbec nevylučujú a pomerne často sa vyskytujú súčasne.

Nevylieči sa, ale zmierni

Na rozdiel od alergie, intolerancia nie je životu nebezpečná, dokáže však veľmi znepríjemniť každodenné fungovanie. Odhaduje sa, že nejakou formou intolerancie trpí takmer 20 percent populácie. Histamínová intolerancia prichádza náhle, ale u niektorých ľudí môže byť len prechodná.

K častým príznakom patrí začervenanie kože, dýchavičnosť, bolesť hlavy, brucha, ale aj chronická nádcha. Tieto príznaky nie sú dostatočne špecifické na to, aby jednoznačne určili, že ide o intoleranciu, a môžu byť spojené aj s inými ochoreniami. Histamínovú intoleranciu momentálne nie je možné úplne vyliečiť, ale dodržiavaním odporúčaní lekára a prísnej diéty sa pravdepodobne príznaky postupne zmiernia.

Jedlo ako liek

Ak pociťujete nepríjemné príznaky intolerancie, pravdepodobne vám škodí niektorá (alebo niektoré) z bežne konzumovaných potravín. Identifikovať spúšťač problémov však nemusí byť vždy jednoduché. Alergická reakcia zvyčajne nastúpi do pár desiatok minút, ale príznaky intolerancie alebo chronické ťažkosti, ako je únava, sa môžu objaviť neskôr. Nie vždy je to ale tak. Niekedy sa príznaky intolerancie prejavia už v priebehu niekoľkých minút alebo do hodiny. Ak sú príznaky oneskorené alebo sa opakujú, môže to skomplikovať hľadanie súvislostí s konkrétnou potravinou alebo spúšťačom intolerancie.

Na rozdiel od alergie, kde aj malé množstvá histamínu môžu vyvolať reakciu, pri intolerancii záleží na množstve skonzumovanej potravy. To znamená, že niektoré potraviny s vysokým obsahom histamínu alebo suroviny použité v malom množstve nemusia vyvolať výrazné príznaky. Naopak, potraviny s nižším obsahom histamínu, ale konzumované vo väčšom množstve, môžu spustiť príznaky intolerancie.

žena, chladnička, jedlo, strava Čítajte viac 3 hlavné rozdiely medzi histamínovou alergiou a intoleranciou. Oplatí sa ich poznať. Toto by vám ich mohlo potvrdiť...

Pozrite sa na svoj jedálny lístok

Ak trpíte potravinovou intoleranciou, mali by ste vedieť, ktoré potraviny obsahujú vysoké množstvo histamínu. Je to prírodná látka produkovaná baktériami pri fermentácii, skladovaní alebo rozklade potravín. Úlohou histamínu je chrániť organizmus pred infekciami tým, že vyvolá zápalovú reakciu na alergény. Táto reakcia sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, ako je kýchanie, svrbenie a iné symptómy, ktorými sa organizmus snaží zbaviť cudzích látok.

Niektoré potraviny obsahujú významné množstvo histamínu, ale existujú aj látky, ktoré môžu stimulovať uvoľnenie histamínu z buniek, ktoré sa nachádzajú v citrusoch, surovom bielku, červenom víne a čokoláde. Alkohol, najmä spomínané červené víno, sekty a pivo, môže ďalej potláčať schopnosť enzýmov rozkladať histamín a zhoršiť príznaky intolerancie. Histamín sa nachádza aj v zdravých fermentovaných a nezdravých vysoko spracovaných potravinách, v octe alebo v syre a avokáde.

Problém môže predstavovať aj konzumácia potravín, ktoré sa na prvý pohľad zdajú celkom neškodné, ako sú napríklad rajčiny, baklažán, špenát alebo kurča, pretože obsahujú zvýšené množstvo histamínu. Kvasnice sú ďalšou zložkou, ktorú mnohí ľudia s histamínovou intoleranciou ťažko znášajú, problémy im robí najmä čerstvé pečivo.

Dôležité je mať na pamäti, že histamín sa nedá úplne odstrániť z bežnej stravy, pretože ide o prírodnú zložku prítomnú v prakticky vo všetkých živých organizmoch. Aj keď budete dodržiavať prísnu diétu, nie vždy bude možné odstrániť všetky problémy spojené s histamínovou intoleranciou. Okrem toho nikto nie je stopercentný, a preto sa občas môžu vyskytnúť neúmyselné prehrešky voči diéte.

V takých prípadoch môže byť farmakologická pomoc užitočnou alternatívou. Existujú kapsule obsahujúce chýbajúci enzým (diamínoxidázu), ktorý pomáha telu rozkladať histamín. Môžete si ich kúpiť v lekárni, aby vám pomohli pri zmierňovaní príznakov histamínovej intolerancie. Len nezabudnite svoj úmysel konzultovať s lekárom, aby ste mali zabezpečenú správnu diagnózu a liečbu na mieru.

Nechajte to na odborníka

Samodiagnostika potravinovej intolerancie nie je jednoduchá a v mnohých prípadoch dokonca vyslovene nemožná. Ak máte podozrenie, že trpíte potravinovou intoleranciou, konzultujte svoje problémy s lekárom. Týmto spôsobom sa uistíte, že neprehliadnete potenciálne závažný zdravotný problém. Okrem toho, pokusy o vylúčenie určitých potravín z vašej stravy môžu viesť k riziku nedostatku dôležitých živín potrebných pre optimálne zdravie.

Ak budete držať diétu v nevhodnom čase, môžete lekárovi nechtiac skomplikovať diagnostiku. Rozhodnutie o vhodnej diétnej stratégii, či už ide o expozíciu alebo elimináciu konkrétnych potravín, by malo byť vždy presne stanovené lekárom.

Berte si jedlo radšej so sebou

Histamín a iné biogénne amíny sa nachádzajú vo väčšine fermentovaných potravín a nápojov, v konzervovaných a spracovaných potravinách, v grilovanom mäse. Ak sa im chcete vyhnúť, berte si radšej všade vlastné jedlo so sebou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #stravovanie #histamínová intolerancia