Dobrý, teta, jedny marlborky si prosím. Ďakujem, ste milá

Nielenže sa neopýtajú na vek, ešte tínedžerovi položia otázku, či chce cigarety mäkké, tvrdé, ľahké, ťažké. „Takže ľahké a dám vám tvrdé,“ hovorí vlastne veľmi milá pani v bielom plášti. Figurantom vo videu populárneho youtubera Matúša je 16-ročný chlapec Eliáš. Skúsenosti s cigaretami má na Slovensku 41 percent 15-17-ročných. A podľa štatistík z kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží si cigarety bez problémov kúpi každé tretie dieťa. Vo vekovej kategórii 11-14 rokov každé piate dieťa.

22.11.2023 06:00
chlapec, cigareta, fajčenie mladistvých,... Foto:
Najviac porušení zákona SOI toto leto 2023 zistila v Trenčianskom kraji.
debata

„Veľmi ma mrzia tieto výsledky, pretože sme sa vrátili do roku 2015,“ konštatuje Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka SOI. Počas celoslovenskej kontrolnej akcie s neplnoletými figurantmi im v rámci „mystery shoppingu“ predali tabakové výrobky v 36 % prípadov. Po rokoch poklesu sme sa zasa dostali na úroveň roku 2015. Hoci je pravda, že v roku 2009 to bolo až 55 %. To znamená, že vtedy sa vyše polovici detí bez problémov podarilo kúpiť si cigarety.

Dnes to nie sú iba cigarety. Deti a tínedžeri si zvykajú aj na zahrievané tabakové výrobky a e-cigarety či nikotínové vrecúška. Všetko v pestrých farbách a obaloch. „Kontrolu predaja nikotínových vrecúšok parlament zveril obciam,“ konštatuje Nadežda Machútová. „Ja dúfam, že sa to zmení. Takáto kontrola totiž nebude účinná ako tá, ktorú robí dozorný orgán.“ Nebezpečenstvo nikotínových vrecúšok spočíva v tom, že sú neodhaliteľné, tie beztabakové často voňajú ako žuvačka a majú príjemný stimulačný efekt. „Zatiaľ kým jedna cigareta obsahuje 8 mg nikotínu, beztabakové vrecúško 20 mg, tabakové neraz aj viac,“ hovorí Zuzana Kamendy, odborníčka na závislosti z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Pri nikotínových vrecúškach sa až 60 % 12–17-ročných v roku 2022 podľa výskumu agentúry Focus nestretlo s odporom pri nákupe produktu! Cez sliznicu úst sa navyše nikotín vstrebá ľahšie a rýchlejšie ako vdychovaním. Písali sme o tom tu:

nikotín, nikotínové vrecká, závislosť Čítajte viac Medzi školákmi sú hitom návykové nikotínové vrecká. Niektoré vyzerajú ako gumené medvedíky!

Sú to aj deti podnikateľov predávajúcich nikotínové výrobky

„To nie je o pokutách, to nie sú erárne deti, to sú naše deti,“ pokračuje Nadežda Machútová. (Pokuta je 1000 – 1 500 eur.) „A sú to aj deti tých podnikateľov, čo predávajú cigarety. Zažili sme aj prípad samoobslužnej predajne v supermarkete, kam prišiel personál a bez akéhokoľvek overenia veku priložil čip k pokladni a predal dieťaťu tovar,“ dodáva. Najviac ju prekvapilo, že zlyhávajú aj špecializované predajne, ako sú trafiky. Vždy je to o ľuďoch.

SOI v rámci kontrolnej akcie toto leto skontrolovala 623 kamenných prevádzok a 54 e-shopov. Z tohto množstva kontrolných nákupov boli tabakové výrobky a výrobky určené na fajčenie predané v takmer 36 % prípadov, pričom takmer 20 % týchto pochybení sa týkalo mladistvých vo veku 11–14 rokov. Najviac porušení zákona bolo zistených v nákupných centrách, pohostinstvách, kaviarňach či obchodoch s rozličným tovarom.

V e-shopoch v 11 prípadoch predávajúci nepoužíval funkčný systém overovania veku kupujúceho. Nestačí odkliknúť, že „mám 18 rokov“, alebo to potvrdiť bez overenia v telefonickej nahrávke. Musí dôjsť k verifikácii veku, najlepší systém je, ak sa osoba musí najprv fyzicky zaregistrovať v kamennej predajni. Niekedy vek overuje (teda, mal by) až kuriér, ktorý prinesie výrobky.

Takých, ako youtuber Matúš, by sa mohlo nájsť viac.

Cesta von? Mentorovanie nepomôže

Aká je z toho cesta von okrem dôsledných kontrol v nákupných prevádzkach? Tínedžeri fajčenie či iné zdroje nikotínu nevnímajú ako problém alebo niečo, čo škodí ich zdraviu. Považujú to za „cool“ a súčasť života v partii. Častým dôvodom, prečo fajčia, je stres, ktorý si cigaretami kompenzujú. „Vidíme aj my, že študenti fajčia a v poslednom období viditeľne viac elektronické cigarety i nikotínové vrecúška. Je to problém,“ hovorí Peter Guldan, stredoškolský pedagóg z Bratislavy. Je zároveň jedným zo spolutvorcov preventívneho projektu H3KNISA.

Cigareta je pre mnohých... Foto: SHUTTERSTOCK
fajčenie, cigareta, mladiství, tínedžeri, fajčenie mladistvých Cigareta je pre mnohých "cool", ale aj spôsob, ako riešiť nervozitu.

„Z každodennej praxe vieme, že na nich nefungujú príkazy, zákazy, mentorovanie. Študenti však radi diskutujú, debatujú v malých komunitách. Počúvajú a akceptujú prirodzené autority a ľudí, ktorí v ich veku už niečo dosiahli,“ vysvetľuje Guldan. H3KNI SA v školách od svojho štartu v roku 2021 znamená deň bez vyučovania plný zaujímavých workshopov v malých skupinkách študentov s inšpiratívnymi spíkrami.

Dnes si už školy vedia workshopy zrealizovať vo vlastnej réžii, s organizačnou a finančnou podporou iniciatívy Na veku záleží. Stačí sa prihlásiť na stránke www.h3knisa.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #cigareta #nikotín #tínedžer #nikotínové vrecká #Na veku záleží #vappovanie