Je vám stále zima? Pozor, môžu byť za tým nebezpečné choroby a problémy s cievami

Ak je vám stále zima, nemusí to byť len dôsledok chladného počasia. Zimomravosť, ktorá postihuje viac ženy ako mužov, môže byť aj dôsledkom niektorých ochorení. Patria medzi ne napríklad chudokrvnosť či ateroskleróza.

18.01.2024 11:00
zima, sneh, zdravie Foto:
Chlad je len jedna z príčin zimomravosti.
debata

Ľudia, ktorí bojujú so stresom, únavou či nedostatkom vitamínov a minerálov môžu na sebe badať pocity neustálej zimy. Zimomravosť je často aj dôsledkom nedostatočného príjmu tekutín, keď dochádza k zhoršeniu prekrvenia končatín a jedným z prejavov je zvýšené pociťovanie chladu.

Najčastejšou príčinou zimomravosti je vazokonstrikcia, teda zúženie ciev, je to ich reakcia na chlad. Farmaceutka Lívia Peštová z lekárne Dr. Max vo Vranove nad Topľou radí, aby ste si v prípade tohto problému dopriali pokoj na lôžku vo vyvetranej miestnosti, dodržiavali pitný režim, mali ľahkú stravu a podporovali imunitu výživovými doplnkami (vitamíny C a D, zinok, betaglukány, probiotiká a iné).

Ďalšie príčiny

Zimomravosť môže značiť aj aterosklerózu, teda kôrnatenie ciev vplyvom tukových látok, čo môže viesť až k infarktu či mŕtvici. Liečba zahŕňa zníženie hladiny cholesterolu úpravou životosprávy, pomôže i prírodná liečba alebo farmakologická liečba navrhnutá lekárom.

Dôležité je spomenúť anémiu (nedostatok červených krviniek). Červené krvinky obsahujú hemoglobín, ktorého nevyhnutnou zložkou je aj železo. Prevenciou anémie je komplexná a dobre vyvážená strava obsahujúca železo, kyselinu listovú a vitamín B12. Farmaceutka z Dr. Max vysvetľuje, že vstrebávanie železa z rastlinnej stravy možno docieliť tepelnou úpravou, opražením orechov, namáčaním strukovín pred varením, naklíčením semien alebo keď budete pridávať k zelenine a strukovinám balzamový ocot či citrónovú šťavu.

Zdroje kyseliny listovej sú strukoviny, zelenina so zelenými listami, ovocie, vnútornosti a iné. V rybách, mlieku, vajciach a syroch nájdeme vitamín B12.

Hypotyreóza vzniká pri zníženej tvorbe hormónov štítnej žľazy z rôznych príčin. Liečbu hypotyreózy určí lekár, nahrádza sa chýbajúci hormón. Diabetes mellitus (cukrovka) je charakterizovaný hyperglykémiou, teda zvýšenou hladinou glukózy v krvi, ktorá vzniká ako následok zníženej tvorby alebo nedostatočného účinku inzulínu. Základom terapie je diéta a liečba nastavená lekárom. Aj toto môžu byť príčiny zimomravosti.

zima deti Čítajte viac Ako dlho byť na mraze s malými deťmi a kedy treba okamžite do tepla, ak ste chronik?

Aj poruchy príjmu potravy

Anorexia a bulímia sú poruchy príjmu potravy, ktoré majú za následok nedostatočný príjem živín, vitamínov a minerálov. Nadváha a obezita, na druhej strane, súvisia s nadmerným príjmom potravy a ukladaním nadbytočného tuku do ciev. Pridružuje sa zvýšená hladina cholesterolu, ateroskleróza, vysoký krvný tlak alebo diabetes. Taktiež toto môžu byť príčiny výskytu zimnice, hovorí Lívia Peštová.

Skupina liečiv s názvom betablokátory (sú určené na vysoký tlak, poruchy srdcového rytmu či iné kardiovaskulárne ťažkosti) môže vyvolať nežiaduci účinok v podobe takzvaného Raynaudovho fenoménu. Ide o postihnutie ciev v koncových častiach tela, ich zbelenie až zmodranie.

Ak máte podozrenie, že vami užívaný liek vyvoláva nepríjemnú zimomravosť, upozornite na to svojho lekára, ktorý má možnosť po skonzultovaní daného problému, prípadne po ďalších vyšetreniach, upraviť dávku lieku alebo zmeniť liečbu, radí Lívia Peštová z Dr. Max.

nohy, kŕčové žily, doktor, liečba Čítajte viac Odstránenie znamienka či operácia kŕčových žíl. Akým zákrokom praje zima?

Zatočte so zimomravosťou

Stojí za vašou zimomravosťou nedostatočné prekrvenie? Vyskúšajte užívanie liekov a doplnkov výživy s obsahom výťažkov z ginka dvojlaločného. Ginko má priaznivý vplyv na prúdenie krvi a podporuje prekrvenie periférnych tkanív rúk, nôh, stredného ucha, ale aj mozgu, doplnila farmaceutka. Ak užívate lieky na riedenie krvi, mali by ste sa pred začatím užívania poradiť s odborníkmi.

Pridajte pohyb a v prípade, že pracujete v sede, robte si prestávky, počas ktorých sa prejdete a rozprúdite krv. Pomôcť môže aj pravidelná masáž nôh. Vhodné je použitie bylinných gélov s obsahom výťažkov z borovice, nechtíka, pagaštanu konského, pomaranča či čili papričiek. Podobný účinok majú aj vodné liečebné metódy ako napríklad perličkový kúpeľ.

debata chyba
Viac na túto tému: #cukrovka #zima #štítna žľaza #ateroskleróza #chlad #zimomravenie