V nemocnici operujú platničky unikátnou metódou

Spinálna endoskopia poskytuje pacientom mimoriadne šetrný a menej zaťažujúci výkon. Ten umožňuje včasnejší pohyb pacienta po operácii, nižšiu spotrebu analgetík, neporovnateľne rýchlejšiu rekonvalescenciu a návrat do každodenného života.

17.02.2024 16:00
Žilina nemocnica platničky Foto:
Lekári zo Žiliny operujú platničky unikátne.
debata

Odborníci z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina zrealizovali pred rokom prvú operáciu pomocou najmodernejšej, minimálne invazívnej liečebnej metódy – spinálnej endoskopie. Pokroková technológia, ktorá je v súlade so svetovými trendmi v spinálnej chirurgii, sa v Žiline významne osvedčila. Pracovisko neurochirurgie vykonalo doposiaľ spolu 20 plne endoskopických spinálnych operácií.

Spinálna endoskopia poskytuje pacientom s degeneratívnymi ochoreniami chrbtice mimoriadne šetrný a menej zaťažujúci výkon. Ten umožňuje včasnejšiu mobilizáciu pacienta po operácii, nižšiu spotrebu analgetík, neporovnateľne rýchlejšiu rekonvalescenciu a návrat do každodenného života.

„Najčastejšie ide o operácie poškodených medzistavcových platničiek, takzvaných vyskočených platničiek. Otvorená rana má približne tri až štyri centimetre, pri endoskopii sa dostaneme len na priemer rany približne 0,5 centimetra. Šetríme zdravé okolité tkanivá, pacient sa na druhý deň postaví a v priebehu ďalších dní už dokáže plnohodnotne fungovať,“ skonštatoval primár oddelenia neurochirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Ivan Mačuga.

NKE MUDr. Maros Varga Čítajte viac „Petra Vlhová sa k tréningom vráti najskôr na jeseň,“ vraví ortopéd Maroš Varga

Väčšia bezpečnosť

Neurochirurgické oddelenie používa počas zákrokov najmodernejšiu spinálnu endoskopickú zostavu. „Špičkový kamerový systém 4K s rozlíšením 3840 krát 2120 pixelov umožňuje skvelú priamu vizualizáciu spinálnych štruktúr, čo tiež prispieva k väčšej bezpečnosti a šetrnosti výkonu,“ doplnil neurochirurg žilinskej nemocnice a viceprezident Slovenskej spondylochirur­gickej spoločnosti Róbert Rosival s tým, že svoje skúsenosti odprezentovali na odborných podujatiach doma i v zahraničí. „Plne endoskopická spinálna chirurgia je využiteľná aj pri iných typoch spinálnych patológií a v blízkej budúcnosti by sa mohla stať štandardom,“ hovorí.

Žilinská nemocnica je jediným nemocničným pracoviskom v pôsobnosti severovýchodnej oblasti Slovenska, ktoré unikátnu metódu rutinne používa. „V našej nemocnici pracujú špičkoví odborníci, ktorí disponujú výnimočnými skúsenosťami, robia kvalitnú medicínu a dosahujú skvelé výsledky. Zároveň sa ďalej vzdelávajú a prinášajú do praxe nové trendy. Ďakujem im za ich odbornosť, odhodlanie a nasadenie. Veľké poďakovanie patrí aj kolegom z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a rádiodiagnostiky, ktorí sú významnou súčasťou týchto pokrokových operácií,“ uzavrel riaditeľ nemocnice Juraj Kacian.

debata chyba
Viac na túto tému: #operácia #platnička