„Opité a podchladené deti spia vonku na ulici.“

Na Slovensku žije takmer štyristo tisíc ľudí závislých od alkoholu a tento počet stále narastá. Až desať percent prípadov privezených na urgentný príjem tvoria deti pod vplyvom alkoholu. Kampaň Suchý február má za cieľ zvýšiť povedomie o škodlivom vplyve alkoholu na zdravie a životy ľudí.

19.02.2024 12:00
alkoholizmu - alkohol - pitie - partia -... Foto:
Alkoholizmus sa týka aj mladých.
debata

Vedúca sestra urgentného príjmu levickej nemocnice Magdaléna Leváková uviedla, že so stavmi v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu sa stretávajú denne, pričom ide o všetky vekové kategórie. Najčastejšie sú to ľudia v produktívnom veku a seniori a výnimkou nie sú ani ženy.

„Evidujeme veľa prípadov, kedy si seniori v dôsledku omámenia alkoholom privodili aj traumatické zranenia, ako sú zlomeniny, otvorené zlomeniny, tržné rany a intoxikáciu,“ doplnila sestra.

Nájdu ich náhodní okoloidúci

Suchý február sa zameriava na osvetu aj medzi maloletými. Primárka pediatricko-neonatologického oddelenia Nemocnice Levice Kristína Apostolov spresnila, že sa v priebehu celého roka stretávajú aj s prípadmi opitých detí.

„Ročne tvoria až okolo desať percent všetkých privezených prípadov. Deti sú často nájdené vonku v stave opitosti náhodnými okoloidúcimi, ako ležia alebo spia, čoho následkom je často aj podchladenie," priblížila primárka.

Natália Pažická Čítajte viac Táto známa tvár skoncovala s pitím: „Doma nemáme ani poháre na víno.“ Dôvod prekvapí

Ako doplnila, v súčasnosti sa veková hranica privezených detí pohybuje od osem do 19 rokov, pričom ak ide o pohlavie, je to vyrovnané. „Veľa detí siaha po alkohole aj z dôvodu psychických ťažkostí, nárast takých prípadov zaznamenávame od pandémie covidu,“ uviedla primárka.

Výzva na mesiac bez alkoholu počas Suchého februára je príležitosťou vytvoriť si v tomto smere udržateľné návyky. Iniciatíva podporuje zdravý životný štýl a vytvára priestor na diskusiu o dôležitosti zodpovedného prístupu k alkoholu v každodennom živote.

debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol #alkoholizmus #abstinencia #opitosť #suchý február