Mozog v perfektnej kondícii až do vysokého veku? Čo treba jesť, čo mu škodí a aké aktivity prospievajú

Ani seniorský vek nemusí znamenať, že mozog stratí svoju výkonnosť. Vhodným životným štýlom a správnym zložením jedálnička mu zaistíte dobré fungovanie bez ohľadu na dátum narodenia.

11.03.2024 11:00
mozog, hologram Foto:
Mozog môže dobre slúžiť do vysokého veku.
debata

Mozog je jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele – umožňuje nám myslieť, hýbať sa a komunikovať s okolím. Dáva nám schopnosť vnímať svet naokolo, cítiť emócie, pamätať si, učiť sa a sústrediť sa. Zdravý mozog je preto zásadný pre prežitie plnohodnotného života.

Významnú úlohu v tom, ako bude mozog pracovať počas života, zohráva jeho štrukturálny vývin v období pred, okolo a krátko po narodení. V tom čase je mozog najtvárnejší a najcitlivejší voči stimulácii, rané zážitky preto môžu významne ovplyvniť ďalší život jednotlivca.

Funkčný vývin mozgu však prebieha ešte roky po narodení. Odhaduje sa, že asi do 25. roku života. Počas dospievania dozrievajú mozgové funkcie ako myslenie, pamäť, priestorová orientácia, pozornosť či predstavivosť.

U detí je preto potrebné stimulovať mozgové funkcie postupne, s ohľadom na ich vek a čo najpestrejším spektrom činností. Treba si pritom dať pozor, aby sme ich nepreťažovali. Aj v dospelom veku stále máme potenciál rozvíjať svoje mozgové funkcie vďaka plasticite (prispôsobivosti) mozgu, a to prostredníctvom ich stimulácie a pravidelného tréningu.

Alzheimer, zabúdanie, jeseň, tvár, strom Čítajte viac Alzheimerova choroba: Tichá epidémia ľudstva prichádza nenápadne

Čo škodí a prospieva mozgu?

Aby mozog fungoval bez problémov, musíme mu v tom pomôcť vhodným životným štýlom. Najviac mu škodí nedostatočný pohyb, sedavý životný štýl a nedostatok pohybu, nekvalitný spánok alebo jeho nedostatok, nedostatočná socializácia, neprimerané množstvo času osamote, dlhodobý a chronický stres, nadmerné užívanie alkoholu, fajčenie, dlhodobé pesimistické myslenie (môže byť zdrojom škodlivého chronického stresu).

Čo naopak mozgu prospieva? Čo treba robiť, aby nám slúžil čo najlepšie?

Udržiavať mozog aktívny, nenechať ho zlenivieť. Akákoľvek aktivita mu prospieva – komunikácia, udržiavanie sociálnych vzťahov, literatúra, nové podnety, kultúra, umenie, pestovanie koníčkov, spoločenské hry, učenie cudzích jazykov.

Trénovať pamäť. Výkon pamäti sa môže vekom znižovať, preto ju treba stále trénovať a udržiavať v aktivite. Dôležité je používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu. Skúste svoj mozog priebežne stimulovať napríklad vedomostnými súťažami, rébusmi, krížovkami, sudoku, pexesom alebo šachom. Vedecké dôkazy o miere prospešnosti obdobných aktivít sú možno nejednotné, no mozgu nimi určite neublížite.

Kvalitná strava. Mozog spotrebúva veľa energie. Dôležitá je zdravá a vyvážená strava. Vhodným príkladom je stredomorská strava zahŕňajúca zeleninu, ovocie, olivový olej, obilniny, chlieb, strukoviny, ryby, vajíčka, mliečne výrobky, mäso. Dôležité je redukovať príjem alkoholu. Vitamíny skupiny B sú dopingom pre celý nervový systém.

Dostatok tekutín. Ak je telo zásobené tekutinami, mozog je dostatočne prekrvený a nervové bunky navzájom dobre komunikujú.

Kvalitný spánok. Chronický nedostatok spánku poškodzuje pamäť, únava znižuje schopnosť koncentrácie. Vytvorenie pravidelného spánkového režimu môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku.

Pravidelná fyzická aktivita. Pohybom sa zvyšuje mozgová výkonnosť. Ideálny je pohyb na čerstvom vzduchu. Mozog je pri fyzickej aktivite viac prekrvený, a teda viac okysličovaný a zásobovaný živinami.

Pravidelný oddych počas dňa. Krátke prestávky (mikroprestávky, 5– až 10-minútové) počas dňa zmierňujú únavu – prospieva pohľad z okna, chôdza po schodoch, hlboké dýchanie, krátka meditácia.

Pobyt v prírode. Aspoň dve hodiny za týždeň. Podporuje psychické aj fyzické zdravie.

Používať informačné a komunikačné technológie menej. A len v nutnej miere a nenechať ich zbytočne zapnuté. Namiesto pasívneho sledovania diania online sa radšej venujte aktivitám, ktoré vám prinášajú príjemné pocity. Určite si vo svojom byte aj pracovnom prostredí zóny bez akýchkoľvek technológií.

žena, dôchodkyňa, pacient, demencia, alzheimer, choroba, staroba Čítajte viac Jednoduchý domáci test s hodinami napovie, či blízky trpí demenciou

Potraviny pre mozog

Pravidelnou konzumáciou nasledujúcich potravín môžete zlepšiť fungovanie svojho mozgu:

vitamín E: nájdete ho v rastlinnom oleji, semenách, avokáde, orechoch

antioxidanty vrátane vitamínov A, C, D, E, K: nachádzajú sa v pestrofarebnom ovocí a zelenine

ryby obsahujúce omega-3 mastné kyseliny: losos, sardinky, makrela, tuniak

tmavozelená listová zelenina: kel, špenát, mangold

strukoviny: stabilizujú hladinu cukru v krvi, a tým zabezpečujú priebežné dodávky potrebnej energie aj do mozgu

káva, čaj a horká čokoláda: kofeín konzumovaný v týchto formách a s mierou môže stimulovať duševnú bystrosť

Okrem týchto potravín nepodceňujte dôležitosť pitia dostatočného množstva vody. Kognitívne funkcie môžu byť narušené, keď je telo dehydrované.

Od 11. do 17. marca 2024 sa koná celosvetová kampaň Týždeň mozgu. Cieľom tejto iniciatívy je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog, jeho činnosť, možné ochorenia a na význam cvičení na podporu činnosti mozgu. Témou tohtoročného Týždňa mozgu je Bez zdravého mozgu niet zdravia.

(zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR)

debata chyba
Viac na túto tému: #mozog #pamäť #Alzheimerova choroba #zabúdanie