Čaká vás odber krvi? Tieto veci pred ním nikdy nerobte, výsledok môže byť skreslený

Veľa ľudí si myslí, že keď lekár pred odberom krvi odporučí prísť nalačno, znamená to tiež nič nepiť. To je však veľká chyba. Treba sa naopak napiť čo najviac, aby sa odber krvi podaril. Čo ďalej robiť a čo nerobiť, aby úkon, ktorý nemá v láske asi nik, dopadol čo najlepšie a zistené hodnoty zodpovedali skutočnosti?

20.03.2024 10:00
odber krvi, krv, lekár Foto:
Na odber krvi sa pripravte.
debata

Pred odberom nie je dobré byť dehydrovaným, pretože nedostatok tekutín zahusťuje krv. Jednak sa v takom prípade krv odoberá horšie, ťažšie sa napicháva žila a krv nemusí tiecť v dostatočnom množstve, čo znamená zopakovať odber na inom mieste. A jednak môžu byť skreslené niektoré hodnoty v krvi.

Hematokrit je pomer objemu červených krviniek k objemu celkovej krvi. Pri dehydratácii môže hladina hematokritu stúpnuť, čo vedie k falošne zvýšeným hodnotám. Ďalej dehydratácia zvyšuje hladiny glukózy, ktorou sa zisťuje prítomnosť cukrovky, a tiež cholesterolu a triglyceridov (krvných tukov).

Nedostatok tekutín môže tiež viesť k nesprávnym hodnotám elektrolytov, ako sú napríklad sodík, draslík a vápnik.

krvinky, červené krvinky, krv, Čítajte viac Máte aj vy najčastejšiu krvnú skupinu na Slovensku? Alebo ste výnimočný a v žilách vám koluje to, čo málokomu?

Na nariedenie krvi je vhodné pred odberom vypiť aspoň štvrť litra tekutín, ale ak to bude viac, tým lepšie. Odporúča sa čistá voda, určite nie sladký džús, káva či čierny alebo zelený čaj. Dobrým nápadom nie je ani mlieko. Nevhodné nápoje nepite ani večer pred odberom.

Nejedzte 10 hodín

Nejesť pred odberom znamená, že by ste nemali konzumovať žiadnu potravu približne desať hodín. A deň pred odberom je dobré staviť na konzumáciu ľahkých jedál, sladké si odpustite úplne. To všetko preto, aby niektoré hodnoty krvi neboli potom skreslené.

Ak by ste sa pred odberom najedli, zvýšený by bol napríklad údaj o hladine glukózy. Rovnako sa neodporúča deň predtým piť alkohol, ten často obsahuje veľa cukru, čo by sa tiež mohlo prejaviť na hladine glukózy a priniesť falošné výsledky.

Podobne fajčenie menej ako tri hodiny pred odberom skreslí výsledky. Fajčenie môže zvýšiť hladinu cholesterolu a triglyceridov. Ovplyvňuje i zloženie krvi, vrátane počtu červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek.

alergia, nádcha, nos, vreckovka Čítajte viac Krvácanie z nosa môže signalizovať aj leukémiu či vysoký krvný tlak

Nesprávne hodnoty môže priniesť aj to, ak sa deň pred odberom nadmerne fyzicky namáhate, nie ste dostatočne vyspatí a zažívate stres. Napríklad nadmerné psychické vypätie môže ovplyvniť hodnoty bielych krviniek alebo krvných doštičiek.

Zistite si vopred, či si môžete pred odberom vziať svoje lieky, často sa to neodporúča. Napríklad antibiotiká môžu skresliť hodnoty červených krviniek.

Ako sa správať po odbere?

V deň odberu sa odporúča pokoj. Nešportovať, fyzicky sa nenamáhať, dostatočne piť, odpočívať. Ak máte sklon k nevoľnostiam a točeniu hlavy, snažte sa nikde dlho nestáť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #krv #odber krvi #hematológia