Problémom je, že prediabetes nemá príznaky a ľudia, ktorí nechodia na preventívne prehliadky, o svojej zvýšenej glykémii nevedia. Prediabetes je však dôležitým varovaním a ponúka príležitosť na opatrenia, ktoré môžu zabrániť rozvoju diabetu.
„Už 10– až 15-percentné zníženie hmotnosti môže vrátiť glykémiu do normálu,“ potvrdzuje profesor Martin Haluzík, vedúci Laboratória experimentálnej diabetológie Centra experimentálnej medicíny Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe.
K zmene životného štýlu má ďalej patriť zdravšia strava a pravidelná fyzická aktivita. To zvýši citlivosť na inzulín a zlepší metabolické funkcie, čím sa predíde rozvoju cukrovky typu 2. Ľudia s prediabetom by mali byť tiež pod dohľadom lekára a pravidelne si nechávať monitorovať hladinu glukózy v krvi.
Čítajte viac Obličky ohrozuje cukrovka a vysoký tlakAké hodnoty varujú
Normálna hodnota glukózy v krvi je po ôsmich hodinách lačnenia do 5,6 mmol/l. Hodnoty medzi 5,6 až 6,9 mmol/l) už poukazujú na prediabetes.
V súčasnosti ochorením diabetes mellitus trpí približne sedem percent obyvateľov Slovenska, teda cca 350-tisíc ľudí. A predpokladá sa, že existuje ďalších približne 150 tisíc pacientov v nepoznanej, ale už existujúcej forme, alebo v štádiu prediabetu.