Tisíce ľudí ani len netušia, že u nich môže už čoskoro prepuknúť táto choroba. Pritom je ešte veľká šanca zabrániť jej

Na Slovensku žijú tisícky ľudí, ktorí majú prediabetes. Stav, keď je hladina glukózy v krvi vyššia, ale ešte nedosahuje úroveň, aby mohla byť klasifikovaná ako cukrovka.

24.03.2024 14:00
dôchodkyňa, seniorka, šport, beh Foto:
Pohyb môže znížiť riziko rozvoja cukrovky.
debata

Problémom je, že prediabetes nemá príznaky a ľudia, ktorí nechodia na preventívne prehliadky, o svojej zvýšenej glykémii nevedia. Prediabetes je však dôležitým varovaním a ponúka príležitosť na opatrenia, ktoré môžu zabrániť rozvoju diabetu.

„Už 10– až 15-percentné zníženie hmotnosti môže vrátiť glykémiu do normálu,“ potvrdzuje profesor Martin Haluzík, vedúci Laboratória experimentálnej diabetológie Centra experimentálnej medicíny Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe.

K zmene životného štýlu má ďalej patriť zdravšia strava a pravidelná fyzická aktivita. To zvýši citlivosť na inzulín a zlepší metabolické funkcie, čím sa predíde rozvoju cukrovky typu 2. Ľudia s prediabetom by mali byť tiež pod dohľadom lekára a pravidelne si nechávať monitorovať hladinu glukózy v krvi.

obličky, lekár, urológia, nefrológia, obličkové ochorenia Čítajte viac Obličky ohrozuje cukrovka a vysoký tlak

Aké hodnoty varujú

Normálna hodnota glukózy v krvi je po ôsmich hodinách lačnenia do 5,6 mmol/l. Hodnoty medzi 5,6 až 6,9 mmol/l) už poukazujú na prediabetes.

V súčasnosti ochorením diabetes mellitus trpí približne sedem percent obyvateľov Slovenska, teda cca 350-tisíc ľudí. A predpokladá sa, že existuje ďalších približne 150 tisíc pacientov v nepoznanej, ale už existujúcej forme, alebo v štádiu prediabetu.

debata chyba
Viac na túto tému: #cukrovka #nadváha #glykémia #glukóza #prediabetes