Zriedkavý nádor spôsoboval mladému pacientovi nemalé komplikácie, lekári ho úspešne operovali

Špecialisti z oddelenia otorinolaryngológie (ORL) Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina zrealizovali operačný výkon, počas ktorého odstránili mladému pacientovi zriedkavý cievnatý nádor. Takmer 3-centimetrový juvenilný angiofibróm nosohltana prerastal do nosovej dutiny a spôsoboval nemalé komplikácie.

21.04.2024 11:00
zilina operacia nador Foto:
Operácia bola úspešná.
debata

Juvenilný angiofibróm nosohltana je ojedinelý, výrazne cievnatý nezhubný nádor, ktorý vyrastá z tkaniva nosohltana, a vyskytuje sa výlučne u chlapcov v prepubertálnom veku či u adolescentov, najčastejšie medzi 7. a 19. rokom života.

Unikátna operácia v žilinskej nemocnici pomôže chlapcovi natiahnuť kosť
Video
Zdroj: TV Pravda

Medzi časté ťažkosti, ktoré nádor spôsobuje, patrí jednostranné masívne krvácanie a sťažené dýchanie nosom. „Presná príčina vzniku juvenilného angiofibrómu v súčasnosti nie je známa, no predpokladá sa genetický pôvod, hormonálna teória či poruchy embryonálneho vývoja. Odstránenie nádoru je možné realizovať endoskopicky alebo vonkajším prístupom,“ vysvetlila primárka oddelenia otorinolaryngológie žilinskej nemocnice Gabriela Bugová.

deti, príroda, zima, sneh, chlapec škôlkar Čítajte viac Fyzioterapeutka z Tatier: Deti si nevedia vysmrkať nos, veľa z nich nevie dokonca správne dýchať

Rýchly rast

Pacient, ktorého na oddelení operovali, mal nádor s veľkosťou takmer tri centimetre, prerastal mu do nosovej dutiny a spôsoboval sťažené dýchanie nosom. Zákroku predchádzala embolizácia, teda uzavretie niektorých prívodových ciev vyživujúcich nádor, čím odborníci zmiernili krvácanie počas operácie, ktoré môže byť až život ohrozujúce.

„Angiofibróm sme odstránili s endoskopickou kontrolou pomocou optiky zavedenej do nosovej dutiny v celkovej anestézii. Uvoľnili sme tak spoločný nosový priechod a pooperačne ho vytampónovali,“ doplnila primárka oddelenia otorinolaryngológie Gabriela Bugová s tým, že hoci ide o nezhubný nádor, jeho rast je rýchly, čo môže spôsobiť tlakovú deštrukciu lebečnej bázy a kostí tvárovej časti lebky.

kvapky do nosa, kvapky sprej, nádcha, nos Čítajte viac Máte upchatý nos a neviete, v čom spočíva príčina?

Okrem typických príznakov ako krvácanie z nosa, zúženie horných dýchacích orgánov a nosová sekrécia sa môže objaviť aj porucha čuchu a sluchu.

debata chyba
Viac na túto tému: #operácia #nosohltan