Fyzioterapeutka z Tatier: Deti si nevedia vysmrkať nos, veľa z nich nevie dokonca správne dýchať

V minulosti, od roku 1948 do roku 1964, boli Kúpele Lučivná liečebňou pre detskú tuberkulózu. V súčasnosti si tu detskí pacienti liečia najmä opakujúce sa zápaly horných dýchacích ciest, bronchitídy, alergické nádchy, astmy, stavy po opakujúcich sa zápaloch pľúc či nebodaj po pľúcnych operáciách. Liečia sa tu aj deti s cystickou fibrózou.

07.12.2023 06:00
deti, príroda, zima, sneh, chlapec škôlkar Foto:
Liečivá je nadmorská výška 816 metrov nad morom a okolité ihličnaté lesy.
debata

Podnebím možno túto podtatranskú lokalitu zaradiť k mierne teplej a vlhkej oblasti. Areál kúpeľov sa nachádza v uzatvorenom lesoparku s viacerými ihriskami, čiže je prispôsobený deťom.

V akýchkoľvek tatranských kúpeľoch je dôležitá klimatoterapia. Čiže už len fakt, že sa tam fyzicky nachádzate. Konkrétne v podtatranských kúpeľoch Lučivná je liečivá nadmorská výška 816 metrov nad morom a okolité ihličnaté lesy.

Traja bojovníci za priechodné dýchacie cesty

„Práve klimatoterapia je dôležitá,“ zdôrazňuje Ľubica Ganzová, ktorá ako fyzioterapeutka pracuje v Lučivnej deväť rokov. Predtým robila v Dolnom Smokovci. „Veľa ľudí klimatoterapiu podceňuje, ale práve pobyt v takejto nadmorskej výške je vzácny. Saunu či bazén človek nájde hocikde, ale liečivú okolitú klímu nie.“ Liečebné procedúry teda možno rozdeliť na tri základné skupiny – klimatoterapia, vodné procedúry a liečebná telesná výchova.

MUDr. Michaela Matiscakova, gastroenterologička, Dolný Smokovec Čítajte viac Zahlienené, kašľajúce dieťa? Príčina môže pochádzať zo žalúdka

V rámci liečebnej telesnej výchovy chce vyzdvihnúť najmä dychovú prípravu. „Veľa detí nevie správne dýchať, často musíme individuálne riešiť to, prečo dieťa nedýcha nosom, aký je tam problém. Často si nevedia správne smrkať nos. Učíme ich aj to, ako sa robí preplach nosa, rôzne odhlieňovacie a drenážne čistiace techniky, napríklad loptičkovú facilitáciu,“ hovorí o populárnej metóde známej loptičkovanie, ktorej autorkou je česká fyzioterapeutka. Pri tejto metóde pomocou špeciálnych ťahov, gúľaním malej molitanovej loptičky po tvári, dochádza k uvoľneniu dýchacích ciest. Loptičkovanie je účinné pri liečbe ochorení, ako je napríklad bronchiálna astma, peľové alergie, zápalové ochorenia pľúc, priedušiek, hrtana, hlasiviek či prinosových dutín. Používa sa aj pri liečení akútnej a chronickej nádchy alebo cystickej fibrózy.

„Dôležitý je aj preplach nosa, máme vlastné tatranské nosové sprchy, ktoré vyrába pán v neďalekej obci, a používame klasický fyziologický roztok – 9 gramov soli na liter vody, prevariť a odložiť do vyvarenej nádoby. Je to tekutina prirodzená pre telo, máme ju v každej bunke a nevzniká na ňu návyk. Nos sa preventívne prelieva dva-, trikrát denne, či už v peľovej sezóne, alebo aby dieťa nemalo v horných dýchacích cestách zaschnuté soplíky. Skvelá je aj lampa Bioptron, spoločne s loptičkovaním a preplachom nosa im hovoríme traja bojovníci za priechodné dýchacie cesty,“ vysvetľuje Ľubica Ganzová. Loptičkovanie je možné robiť, aj keď sa dieťa práve necíti dobre, leží, pospáva, lebo je to vlastne príjemná masáž.

Peter Ferenc, primár, Dolný Smokovec, lekár, pneumológ, Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb Čítajte rozhovor Primár najväčšieho detského oddelenia tbc: Máme dediny, odkiaľ máme stabilný prísun pacientov

Tínedžer je iný ako škôlkar

Mnohé mamičky s deťmi sa sem pravidelne vracajú. „Sú deti, ktoré sem začali chodiť ako troj-, štvorročné, dnes sú z nich už tínedžeri alebo dospelí. Ja som aj vyškolená pracovníčka pre fyzioterapiu detí s cystickou fibrózou a máme pacienta, ktorý sem opakovane chodí odmalička a sledujem tak vývoj jeho ochorenia. Tieto deti majú špeciálny program, ktorý niekedy pozostáva aj z troch, štyroch inhalácií denne, odhlieňovacích techník, cvičení. Dieťa sa vám z roka na rok pred očami mení, rastie, postupne už naň neplatia tie detské báchorky a chlácholenie či sľuby, musíte ho motivovať a presviedčať inak, aby spolupracovalo. 15-ročný tínedžer je iný ako škôlkar.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Tatry #kúpele #Vysoké Tatry #kúpele Lučivná #Lučivná #detské kúpele