Vysoký tlak sa neohlási len bolesťou na hrudi či závratmi. Prejavy môžu byť oveľa nenápadnejšie, na čo dať pozor?

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou. Poukázala na to všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová. Apeluje na pravidelné meranie krvného tlaku.

24.04.2024 15:00
lekár, krvný tlak, tlakomer, vyšetrenie Foto:
Krvný tlak treba merať pravidelne.
debata

„Tlak sa zmeria niekoľkokrát, ideálne trikrát, a urobí sa priemer týchto hodnôt," priblížila lekárka Jana Bendová. Optimálna hodnota krvného tlaku je podľa jej slov do 120/80 mmHg. Poukázala na to, že hypertonikom sa človek nestane po jednom nameraní vysokého tlaku. „Artériová hypertenzia je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje dlhodobým zvýšením krvného tlaku," podotkla s tým, že diagnostický proces je širší a zahŕňa dlhodobejšie meranie doma, v práci či ambulancii.

Kardiologička: Starším ľuďom tolerujeme aj vyšší krvný tlak. Aká hodnota to môže byť?
Video
Zdroj: TV Pravda

Rizikovými faktormi pre vznik hypertenzie sú napríklad pohlavie, vek či genetika. „Ak mali naši rodičia vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcom, existuje vyššie riziko, že tieto problémy postihnú aj nás,“ doplnila lekárka. Rizikovými faktormi sú aj fajčenie, nadváha, obezita, sedavý životný štýl či nezdravé stravovanie. Patria k nim tiež stres alebo nadmerná konzumácia alkoholu.

tlak, vysoký tlak, meranie tlaku, doktor, pacientka Čítajte viac 9 rád, ako predísť vysokému krvnému tlaku

Lieky aj úprava životosprávy

Bendová poukázala na to, že pri liečbe je potrebná zmena životného štýlu. „Ak režimové opatrenia nestačia, je potrebné pristúpiť k liečbe liekmi. To však neznamená, že ukončíme režimové opatrenia. Naopak, ak človek začne užívať lieky na vysoký krvný tlak, je potrebné, aby robil všetko pre čo najzdravší životný štýl," dodala. Okrem farmakologickej liečby je na Slovensku k dispozícii aj tzv. intervenčná liečba.

infarkt, srdce, stetoskop, puzzle Čítajte viac Aké druhy liekov na vysoký krvný tlak existujú? Viete, aký užívate vy?

Pacientom s nedostatočne kontrolovanou hypertenziou môže v boji s ich ochorením pomôcť liečba bez použitia liekov. Minimálne invazívna liečba spočíva v prerušení sympatikových nervových dráh medzi obličkami a mozgom. Je určená najmä pre ľudí, u ktorých sa dlhodobo nedarí dostať hodnoty krvného tlaku pod kontrolu. Pacientom s rezistentnou hypertenziou prináša jeho trvalé zníženie a znižuje aj riziko komplikácií. Podstata metódy spočíva v odstránení nervov na stenách obličkových tepien, čím dochádza k zníženiu vzruchu na nervový systém. Ten reguluje výšku krvného tlaku.

debata chyba
Viac na túto tému: #vysoký krvný tlak #hypertenzia