Dermatologička: Melanóm sa neprejaví len stmavnutím a zväčšením znamienka, zvlášť starší ľudia by si mali všímať tieto na prvý pohľad neškodné zmeny

Pri nechránenom opaľovaní dochádza k zápalovej reakcii kože s poškodením buniek a následným potenciálnym vznikom kožného nádoru.

26.04.2024 15:00
žena, koža, rakovina kože, melanóm Foto:
Znamienka si dávajte vyšetriť.
debata

Ako sa vyjadrila Soňa Babjáková, lekárka Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie nemocnice v Košiciach-Šaci, mnohí ľudia sú ešte stále presvedčení, že z letnej dovolenky by sa mali vrátiť „dochrumkava“ opálení. A práve to môže byť chyba.

Klimatická zmena a rakovina kože: Čo si všímať na znamienkach a budeme raz potrebovať faktor 100?
Video
Zdroj: TV Pravda

Ako dokáže človek rozlíšiť, že niečo nie je v poriadku a je potrebné vyhľadať pomoc napríklad aj na vašom pracovisku, na ktorom sa okrem liečby popálených pacientov venujete i léziám a nádorom?

V dnešnej dobe sú pacienti, hlavne prostredníctvom internetu, dostatočne vzdelaní na to, aby pri každej podozrivej zmene na svojej koži vyhľadali dermatológa alebo plastického chirurga. Existujú dve základné skupiny kožných lézií. Do prvej patria nezhubné ložiská – napríklad pigmentové znamienka a škvrny, kožné výrastky farby kože, bradavice a podobne. V tej druhej sa vyskytujú zhubné druhy kožných nádorov, najčastejšie ide o bazocelulárne a spinocelulárne karcinómy a o jeden z najzhubnejších nádorov vôbec – malígny melanóm.

Čo všetko je dôležité vedieť o kožných léziách, tumoroch, aké sú ich prejavy?

Bežnému laikovi stačí vedieť, že by si mal všimnúť hlavne zmeny na pigmentovaných znamienkach, a to náhle zväčšovanie, ostrovčekovité stmavnutie, nepravidelnosť pigmentácie alebo vznik hrbolčekov na povrchu. Pri nepigmentovaných ložiskách, hlavne u starších ľudí, ide o zmeny v zmysle šupinkatenia, vzniku drobných vriedkov a krvácania na povrchu. Čím skôr príde pacient k lekárovi, tým jednoduchšie a efektívnejšie môžeme ložisko odstrániť.

dva znaky melanomu pod nechtom, melanóm, necht, podnechtový melanóm Čítajte viac Nádor môžete mať aj pod nechtom! Ako ho odlíšiť od modriny následkom poranenia? Pozrite si fotky

V akých prípadoch je nevyhnutná operácia?

Ku každému pacientovi pristupujeme individuálne. Je vhodné, ak príde aj s dermatoskopickým vyšetrením od dermatológa, čo nám niekedy uľahčí rozhodovanie, aký zvolíme ďalší postup. Ak ide o neškodné typy určitých kožných lézií, tie môžeme odstrániť CO2 ablačným laserom, prípadne elektrokauterom. Keď musíme poslať odstránené ložisko na histologické vyšetrenie, pacient podstupuje chirurgický zákrok. Vo väčšine prípadov postačuje lokálna anestézia v kombinácii s premedikáciou pacienta. Niektoré menšie ložiská sa dajú odstrániť ambulantne, pri komplikovanejších alebo väčších ložiskách je vhodnejšie, ak je pacient hospitalizovaný. Je samozrejmé, že takéto typy zákrokov sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.

Ako vyzerá pooperačná starostlivosť?

V prípade, že sme defekt po odstránení nádoru riešili lalokovou plastikou, pacient je zvyčajne na 2. – 3. deň prepustený z nemocnice. Po prepustení prichádza opäť na plastickú ambulanciu na 7. – 14. deň na vybratie stehov a je poučený, ako sa má o pooperačné jazvy starať. Ak má sklon k tvorbe hrubých jaziev, aplikuje si na ne silikónové plátky v kombinácii s tlakovou masážou a je ďalej sledovaný na našej ambulancii.

Hrozí pri týchto diagnózach recidíva?

K recidíve môže dôjsť vtedy, keď nádor nie je kompletne odstránený. To sa môže stať v prípade, ak sa ložisko nachádza na miestach, kde je ťažké ho vybrať s dostatočným bezpečnostným lemom, napríklad pri vnútornom kútiku oka. Potom je pacient sledovaný dermatológom alebo onkológ ešte odporučí dodatočnú rádioterapiu. Na miestach, kde si môžeme dovoliť rozšíriť bezpečnostný lem, realizujeme reoperáciu.

Existuje aj nejaký spôsob prevencie?

Prevencia súvisí s príčinami vzniku nádorov, jednoznačne je to ochrana pred UV žiarením aplikáciou opaľovacích krémov s ochranným faktorom 30 – 50, ktorá je u nás dosť podceňovaná. Ľudia sú stále presvedčení, že z letnej dovolenky by sa mali vrátiť „dochrumkava“ opálení. A práve pri nechránenom opaľovaní dochádza k zápalovej reakcii kože s poškodením buniek a následným potenciálnym vznikom kožného nádoru. Typickým príkladom je vytvorenie zhrubnutých pigmentovaných šupinkatých ložísk najčastejšie na tvári, trupe a rukách, takzvaných keratóz, ktoré vznikajú po slnení a sú považované za prekancerózu, pričom veková hranica sa posúva smerom nadol. (Zdroj: Agel)

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina kože #melanóm #malígny melanóm