Na spotrebu a potrebu vápnika pre naše telo vplýva aj samotný fyzický výkon. Vďaka fyzickej námahe ho svaly využívajú vo zvýšenej miere. A keďže telo si nevie vápnik vytvoriť samo a my nechceme, aby si ho zobralo z kostí, musíme vápnik dodať zvonka, najlepšie priebežne, nielen nárazovo.
Voľná forma minerálu sa lepšie vstrebáva
<A> Počas horúcich letných dní a pri fyzicky náročných činnostiach preto odborníci odporúčajú zvýšiť príjem tekutín a zaradiť medzi ne aj vápnikové minerálne vody. Práve ionizovaná, voľná forma vápnika v minerálke je pre naše telo ideálna na vstrebávanie tejto látky. Navyše, pitie minerálnej vody väčšinou nie je nárazové, takže dochádza k postupnému a prirodzenému príjmu vápnika, čo je pre náš organizmus vhodnejšie. Hladina vápnika v krvi potrebná pre všetky jeho úlohy v našom tele sa tak udržiava priebežne a pomáha pri fyziologickom hospodárení s vápnikom.
Na náročnú turistiku si zbaľte okrem dobrých topánok aj vápnikovú minerálku.
Prejavy významného nedostatku tekutín
- malátnosť, spavosť, bolesti hlavy
- suchá, bledá, málo napätá koža
- suché sliznice v ústach
- acetónový zápach z úst
- vpadnuté, lesklé oči
- slabé močenie, sýtožltá farba moču
- zvýšená telesná teplota (najmä u malých detí)
Minerálka ako prirodzený zdroj vápnika
Minerálne vody s vyšším obsahom vápnika sú jeho vynikajúcim prirodzeným zdrojom. Keď sa osviežime vápnikovou minerálnou vodou, ľahko dokážeme regulovať príjem tohto minerálu a nezaťažíme svoj organizmus príjmom ďalších látok, ktoré zamedzujú vstrebávaniu vápnika. Medzi ne patria napr. živočíšne bielkoviny alebo tuky. Naopak, vstrebávanie vápnika podporuje aj dostatočný obsah horčíka v minerálnej vode. Stabilnú hladinu cukru počas námahy nám zase udrží celozrnný chlieb a strukoviny v nátierke. Zelenina doplní vitamíny, ktoré tiež pri fyzickej námahe potrebujeme.

Ideálne je popíjať stabilné množstvo tekutín, cca 2–3 dcl za hodinu. Pri nárazovom pití tekutín sa totiž zvyšuje riziko nadmerného potenia omnoho viac, ako keď pijeme často a pravidelne. Na celý deň by sme si teda mali vziať minimálne dva litre tekutín, z toho aspoň polovicu vo forme minerálnej vody, aby sme okrem tekutín doplnili aj minerály stratené pri náročnom pohybe.