Akú minerálku si zbaliť na vysokohorskú túru? Čo vypotíte, to doplníte

Vedeli ste, že vápnik okrem udržania zdravých kostí prispieva aj k normálnemu fungovaniu našich svalov? Jeho dostatočný príjem je ešte dôležitejší práve v lete, keď sa pri vysokých teplotách viac potíme a z nášho tela sa odplavujú nielen tekutiny, ale s nimi aj minerálne látky. Napríklad pri osemhodinovej vysokohorskej túre stratíme až 400 mg vápnika, čo je podstatná časť odporúčanej dennej dávky vápnika (1 000-1 300 mg). A tú by sme mali adekvátne doplniť, najlepšie v prirodzenej forme a v rámci pitného režimu.

19.07.2023 06:00
minerálka, voda, pitie, pitný režim, smäd Foto:
Minerály z minerálnych vôd majú vysokú vstrebateľnosť.
debata

Na spotrebu a potrebu vápnika pre naše telo vplýva aj samotný fyzický výkon. Vďaka fyzickej námahe ho svaly využívajú vo zvýšenej miere. A keďže telo si nevie vápnik vytvoriť samo a my nechceme, aby si ho zobralo z kostí, musíme vápnik dodať zvonka, najlepšie priebežne, nielen nárazovo.

Voľná forma minerálu sa lepšie vstrebáva

<A> Počas horúcich letných dní a pri fyzicky náročných činnostiach preto odborníci odporúčajú zvýšiť príjem tekutín a zaradiť medzi ne aj vápnikové minerálne vody. Práve ionizovaná, voľná forma vápnika v minerálke je pre naše telo ideálna na vstrebávanie tejto látky. Navyše, pitie minerálnej vody väčšinou nie je nárazové, takže dochádza k postupnému a prirodzenému príjmu vápnika, čo je pre náš organizmus vhodnejšie. Hladina vápnika v krvi potrebná pre všetky jeho úlohy v našom tele sa tak udržiava priebežne a pomáha pri fyziologickom hospodárení s vápnikom.

Na náročnú turistiku si zbaľte okrem dobrých topánok aj vápnikovú minerálku.

Prejavy významného nedostatku tekutín

  • malátnosť, spavosť, bolesti hlavy
  • suchá, bledá, málo napätá koža
  • suché sliznice v ústach
  • acetónový zápach z úst
  • vpadnuté, lesklé oči
  • slabé močenie, sýtožltá farba moču
  • zvýšená telesná teplota (najmä u malých detí)

Minerálka ako prirodzený zdroj vápnika

Minerálne vody s vyšším obsahom vápnika sú jeho vynikajúcim prirodzeným zdrojom. Keď sa osviežime vápnikovou minerálnou vodou, ľahko dokážeme regulovať príjem tohto minerálu a nezaťažíme svoj organizmus príjmom ďalších látok, ktoré zamedzujú vstrebávaniu vápnika. Medzi ne patria napr. živočíšne bielkoviny alebo tuky. Naopak, vstrebávanie vápnika podporuje aj dostatočný obsah horčíka v minerálnej vode. Stabilnú hladinu cukru počas námahy nám zase udrží celozrnný chlieb a strukoviny v nátierke. Zelenina doplní vitamíny, ktoré tiež pri fyzickej námahe potrebujeme.

sója, nattó, fermentované potraviny, Japonsko, vitamín K Čítajte aj Tento vitamín vám odstráni vápnik z ciev a „pošle“ ho do kostí a zubov. V čom ho nájdete?

Ideálne je popíjať stabilné množstvo tekutín, cca 2–3 dcl za hodinu. Pri nárazovom pití tekutín sa totiž zvyšuje riziko nadmerného potenia omnoho viac, ako keď pijeme často a pravidelne. Na celý deň by sme si teda mali vziať minimálne dva litre tekutín, z toho aspoň polovicu vo forme minerálnej vody, aby sme okrem tekutín doplnili aj minerály stratené pri náročnom pohybe.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #minerálka #vápnik #potenie #kalcium