Športujete na čerstvom vzduchu? Chvályhodné, ale číha na vás tento nebezpečný druh rakoviny

Ľudia by mali pri športe v exteriéri dbať na prevenciu rakoviny kože. V rámci nej sa odporúča používanie krémov s ochranným faktorom SPF minimálne 30 či nosenie ľahkého priedušného odevu, ktorý zakryje celé telo.

22.04.2024 15:00
pes, žena, beh Foto:
Pohyb na vzduchu prospieva zdraviu, no dávajte si pozor na ochranu pokožky.
debata

„Účinok UV žiarenia sa zvyšuje odrazom slnečných lúčov od vody, snehu, ľadu, piesku či chodníka. Zvýšené riziko preto predstavuje pre profesionálnych aj rekreačných športovcov, ktorí na priamom slnku strávia počas roka veľa času. Čím viac sa mu športovec vystavuje, tým je riziko poškodenia pokožky väčšie,“ priblížila dermatologička Alexandra Viestová.

Klimatická zmena a rakovina kože: Čo si všímať na znamienkach a budeme raz potrebovať faktor 100?
Video
Zdroj: TV Pravda

Ešte opatrnejší treba byť podľa jej slov pri detských športovcoch. „Detská koža je jemnejšia a má nižšiu koncentráciu ochranného pigmentu melanínu ako dospelá pokožka. Pôsobením slnka sa preto UV žiarenie dostáva hlbšie do kože, ktorá ešte nie je imunologicky vyvinutá natoľko, aby dokázala bojovať proti poškodeniu buniek kože. Je dokázané, že vysoká expozícia UV žiarenia v prvých desiatich rokoch života zvyšuje celkové riziko melanómu v priebehu života," dodala.

žena, koža, rakovina kože, melanóm Čítajte viac Bazalióm je najčastejší nádor kože, melanóm zasa rýchlo tvorí metastázy

Pokrývka hlavy a slnečné okuliare samozrejmosťou

Kľúčom k zabezpečeniu zdravej pokožky pri športovaní na slnku je prevencia. Projekt SunSafeSport preto upozorňuje na potrebu dodržiavania preventívnych opatrení. Odporúča používať krémy s ochranným faktorom SPF minimálne 30 a nosiť ľahký priedušný odev, ktorý pokryje väčšinu tela. Pri športe je tiež vhodné mať pokrývku hlavy a slnečné okuliare.

Športovci by sa mali vyvarovať priameho slnka a športové aktivity si plánovať mimo hodín najsilnejšieho UV žiarenia. Dôležitá je aj pravidelná kontrola pokožky a účasť na odbornom dermatologickom vyšetrení kože raz ročne.

dva znaky melanomu pod nechtom, melanóm, necht, podnechtový melanóm Čítajte viac Nádor môžete mať aj pod nechtom! Ako ho odlíšiť od modriny následkom poranenia? Pozrite si fotky

Občianske združenie pacientov s dermatologickými malignitami a Slovenská dermatovenero­logická spoločnosť realizujú osvetové projekty SunSafe od roku 2020. Najnovší projekt poukazuje na význam prevencie pri ochrane športovcov pred nádorovými ochoreniami.

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina kože #pohyb #šport #UV faktor