Stolica ako dar. Aj fekálie možno transplantovať a zachraňujú život. Zatiaľ však pri jedinej diagnóze

Pre tých, ktorí o tom ešte nepočuli, áno, existuje aj transplantácia stolice a legálne sa vykonáva aj na Slovensku. Zatiaľ jedinou indikáciou na tento výkon, čiže diagnózou, pri ktorej možno v nemocnici uskutočniť transplantáciu stolice, je klostrídiová kolitída. Ide o akútnu infekciu baktériou Clostridium difficile, ktorá vedie k vážnemu zápalu čriev s možným tragickým koncom.

08.08.2023 06:00
hemoroidy, zápcha, toaleta, stolica Foto:
Existuje aj transplantácia stolice a legálne sa vykonáva aj na Slovensku.
debata (2)

Kolitída znamená zápal hrubého čreva a klostrídiová znamená, že infekciu spôsobili klostrídiá. Pri tomto ochorení je úplne zdevastovaná črevná mikrobiota pacienta (mikrobiota – súhrn všetkých mikroorganizmov v čreve). Fekálna transplantácia je tak doslova život zachraňujúca liečba. S touto liečbou majú na Slovensku skúsenosti na infekčných klinikách v Košiciach a v Bratislave, ale začala sa vykonávať aj v Nitre a v Žiline.

Transplantát pri fekálnej transplantácii sa príjemcovi podáva ako klystír a v tom čase nevyzerá ako stolica, ako ju poznáme z toaliet. Ide už o prefiltrovanú, dôkladne vyšetrenú tekutinu, ktorá však obsahuje potrebné spektrum baktérií žijúcich v čreve.

hemoroidy, toaleta, potreba, stolica, záchod Čítajte aj Viete, že existuje tzv. Bristolská škála typov stolice?

Nájsť vhodného donora, čiže darcu transplantátu nie je jednoduché. Musí to byť zdravý človek so zdravým mikrobiómom, čo znamená s čo najširším zastúpením bakteriálnych kmeňov, rodov a druhov v optimálnych pomeroch v čreve. Ak je totiž táto rôznorodosť znížená a vzájomné pomery v nerovnováhe, niečo nie je v poriadku. Fekálnou transplantáciou možno preniesť aj množstvo ochorení. V roku 2019 sa v Spojených štátoch amerických, v Massachusetts General Hospital, stal tragický prípad, keď následkom fekálnej transplantácie zomrel 73-ročný muž. V stolici darcu sa totiž nachádzali baktérie E-coli odolné voči antibiotikám a imunitne oslabený príjemca zomrel na ťažkú sepsu (otravu krvi), keďže kmeň E-coli nereagoval na liečbu antibiotikami.

V poslednom období sa fekálna transplantácia stala veľkou nádejou pre pacientov so zápalovými ochoreniami čriev, so syndrómom dráždivého čreva a podobne. V pražskom IKEM-e prebieha aj štúdia, počas ktorej sa podáva fekálny transplantát pacientom s ulceróznou kolitídou (spoločne s Crohnovou chorobou patria medzi autoimunitné zápalové ochorenia čreva). „Zaznamenal sa tam mierny úspech, ale nebola to žiadna veľká bomba,“ povedal včera na online webinári zorganizovanom vedeckým startupom iProbio na tému fekálnej transplantácie doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., známy gastroenterológ, odborník na výživu z Prahy. „V súčasnej dobe dokončujeme štúdiu s fekálnou transplantáciou na pacientoch so syndrómom dráždivého čreva kontrolovanú placebom, odslepovať ju budeme na konci roka. Takže zatiaľ nevieme, či bola úspešná, alebo nie,“ povedal. (Zaslepená štúdia kontrolovaná placebom znamená, že pacienti ani lekári nevedia, kto dostal liečbu, čiže fekálny transplantát, a kto napríklad čistú vodu-pozn. aut.)

pankreas, Čítajte viac Pláva vaša stolica v toaletnej mise? Možno váš pankreas produkuje málo enzýmov

Takže indikácia na fekálnu translantáciu hradenú zdravotnou poisťovňou s výnimkou závažnej klostrídiovej infekcie nie je možná a pacienti s inými diagnózami sa k nej môžu dostať len v rámci klinických štúdií. „Nemôžem ju podať a odporúčať ani pacientom s autizmom, ani s IBD (zápalové ochorenia čriev), pretože to nie je oficiálna indikácia. A zatiaľ kým pri klostrídiovej kolitíde stačí jediná aplikácia, pri spomínaných diagnózach to pravdepodobne nebude stačiť,“ vysvetlil známy gastroenterológ.

„Pri týchto iných diagnózach si tiež neviem predstaviť, akú mikrobiotu by mal mať darca, aby to pomohlo. Či by mala byť podobná príjemcovi, alebo naopak, úplne odlišná. Pri klostrídiovej infekcii je mikrobiota čreva tak zdevastovaná, že už jedno podanie mikrobiómu akéhokoľvek zdravého darcu v rámci fekálnej transplantácie pomôže. Na základe novej mikrobioty, ktorú príjemca dostane, sa mu postupne zloženie baktérií začne meniť na jeho vlastný mikrobióm, čiže na ten, čo mal predtým, ako ochorel. Ide teda len o akési premostenie v rámci obdobia, kým sa mu vytvorí a obnoví jeho vlastná, pôvodná mikrobiota. Prevencia recidívy, čiže návratu klostrídiovej kolitídy do jedného roka je 80 %, čiže osem takto liečených pacientov z desať do roka klostrídiovú kolitídu nedostane. Ale pri zápalových ochoreniach čriev, dráždivom čreve či poruchách autistického spektra ide o chronické diagnózy a určité obdobie po transplantácii stolice vlastná mikrobiota prevládne nad mikrobiotou darcov a všetko sa vráti do pôvoných koľají. Takže pacient sa dostane tam, kde vlastne bol,“ zamýšľa sa odborník. „Mikrobiotu teda treba úplne zmeniť a zatiaľ sa presne nevie, že ako. To je ešte pred nami.“

Bristolská škála typov stolice. Foto: SHUTTERSTOCK
stolica, fekálie, hovno, hnačka, zápcha, hrubé črevo Bristolská škála typov stolice.

Docent Kohout sa vyjadril aj k módnej vlne robiť fekálnu transplantáciu na privátnych klinikách, čo nie je lacná záležitosť alebo dokonca úplne šialené nápady urobiť si ju od niekoho doma.

„Budú na takýchto klinikách priam paranoidne dbať o bezpečnosť, aby bol darca dôkladne vyšetrený, skontrolovaný? Oni si to poistia tým, že pacient podpisuje niečo ako reverz. U nás nedovolíme, aby sa fekálny transplantát podal komukoľvek inému, než pacientovi s klostrídiovou kolitídou. Nie nejakému kamošovi, ktorý chce schudnúť. Každé zariadenie, ktoré bude aplikovať transplantát, musí dávať report o tom, ako pacient dopadol. Ak chcú ľudia hrať ruskú ruletu, nech to skúsia. Ja by som to nikdy neurobil. Nikto nevieme, čo v nás drieme. Hoci hepatitída C, ktorá sa celé roky nemusí prejaviť, aj s tým som sa už stretol. Alebo helikobakter, s ktorým niekto môže úplne bez problémov žiť, inému však spôsobí veľké problémy.“

S baktériami sa zas neradno zahrávať.

Čo znamená…

Mikrobióm: súhrn mikrooranizmov, ich génov a ich prostredia, ktoré osídľujú naše telo – baktérií, vírusov , kvasiniek, húb, plesní.

Mikrobiota: Mikrobiota alebo mikroflóra je súhrn všetkých mikroorganizmov.

Mikroflóra: Starší názov pre súhrn mikroorganizmov, ktoré osídľujú naše črevo.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #stolica #fekálna transplantácia #fekálie #transplantácia stolice #klostrídiová kolitída