Ako možno liečiť jazvu? Pomôžu aj bublinky tohto plynu

Sporák, rýchlovarná kanvica, rozpálený gril... Pre malé deti sa ľahko môžu zmeniť na zdroje veľmi bolestivej popáleniny. Ak sa tak už, bohužiaľ, stalo a dieťa bojuje s následkami popáleniny, zlepšenie stavu jaziev po popáleninách je možné.

17.08.2023 06:00
varná kanvica, popáleniny, dieťa, popálenina,...
Varná kanvica je jedným z najnebezpečnejších kuchynských pomocníkov z hľadiska popáleninových úrazov malých detí.
debata

„Po tom, čo sa rana po popálenine úspešne zahojí, je dôležitá včasná rehabilitácia a s jazvou treba pracovať, aby ostala mäkká a elastická. V tomto môže úspešne pomôcť práve kúpeľná starostlivosť, ktorá má na malého pacienta okrem iného aj pozitívny psychický vplyv,“ vysvetľuje MUDr. Jana Rydlová, riaditeľka detských liečební Kúpeľov Luhačovice.

Popálenie? Aká je prvá pomoc?

„Keď sa dieťa napríklad obarí, rodičom ako prvé napadne vyzliecť ho zo šiat,“ tvrdí prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB Nemocnice Ružinov v Bratislave prof. MUDr. Ján Koller, PhD. „Počas sekúnd, ktoré týmto stratia, sa nadmerné teplo dostáva do hlbších vrstiev kože a popáleninu zhoršuje. Treba vždy v prvom rade chladiť! Mokré oblečenie vyzliecť až neskôr a následne zas v chladení pokračovať.“ Po prvotnom ochladení je vhodné popáleného zabaliť do čistých prikrývok, kým príde pomoc. Aby zasa nedošlo k strate telesného tepla.

Doma popálené dieťa, dospelého, resp. popálenú časť jeho tela, teda treba čo najskôr strčiť pod chladnú (nie však ľadovú), neskôr vlažnú sprchu a chladiť. Aj 5–10 minút. Najviac takýchto úrazov sa totiž stáva v domácnosti. Neprekáža ani to, ak voda, ktorá je k dispozícii, nie je úplne čistá: „S infekciou si dnes s pomocou antibiotík vieme poradiť, ale do hĺbky popálenú kožu zachrániť nevieme,“ vraví odborník na popáleniny.

Na popálené miesto nič nenatierame, podľa rozsahu popáleniny voláme záchrannú službu, alebo popáleninu obviažeme obväzom a čo najrýchlejšie sa snažíme dostať na pohotovosť. „Schladiť a prekryť. Žiadne maste ani nič podobné,“ dodáva záchranár Dušan Kraus z Bardejova. A na popáleninu rozhodne neprikladať ani ľad!

Každú popáleninu, pri ktorej sa vytvorí pľuzgier a je väčšia ako dlaň dospelej osoby, by mal ošetriť lekár. Podobne aj v prípade menších popálenín, najmä ak ide o dieťa či citlivú časť tela – tvár, krk, prsty rúk, genitálie, alebo ak ide o zásah elektrinou. „U detí stačí už plocha dvoch dlaní na to, aby popálenie ohrozilo ich život,“ zdôrazňuje záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš. Navyše miesta ako predná plocha hrudníka, ušné lalôčiky, ramená či brada majú vysokú tendenciu ku tvorbe keloidov, nepravidelných zhlukov jazvovitého tkaniva, ktoré prerastá ranu aj do okolia. Tendencia ku tvorbe keloidov býva aj dedičná.

Po popáleninách často ostávajú nepekné, nevzhľadné jazvy. Ak pri tzv. lineárnych jazvách (rezných ranách) postačí tlaková masáž podporená použitím liečiv určených na jazvy, pre dvojrozmerné jazvy, aké vznikajú napríklad pri popáleninách, je nevyhnutná kontinuálna aplikácia tlaku použitím elastického obväzu v kombinácii s vrstvou gélu na popáleniny. Tlak prispieva ku zániku drobných kapilár, ktoré vznikli počas hojenia rany, a tým jazva postupne bledne. Takisto je tak možné niekedy predísť hypertrofii jaziev, čiže nadmernému vyvýšeniu a zhrubnutiu jazvy.

Alena Višňovská Čítajte aj Ako 2,5-ročná spadla do hrnca s vriacou vodou. Má za sebou desiatky narkóz

S liečbou jazvy, prirodzene, treba začať až po zahojení pokožky. Nijaké produkty na liečbu jaziev ani kúpele totiž nie sú určené do otvorených či čerstvých rán. Čím je jazva čerstvejšia (červenšia), tým viac možností jej liečby existuje. Jazva mení svoj tvar i veľkosť približne do 18 mesiacov od svojho vzniku. Riešiť sa však dajú aj staré jazvy.

Základnou procedúrou pre detských pacientov s jazvami napríklad po popáleninách sú v takomto prípade uhličité kúpele, v ktorých jazva zmäkne. Vplyvom bubliniek oxidu uhličitého, ktorý obsahuje prírodná liečivá voda, sa jazva uvoľní a dochádza tam ku lepšiemu prekrveniu a výžive poškodeného tkaniva. „Účinky kúpeľov sú skutočne výborné. Mamičky si pochvaľujú, keď vidia zmäknutie i zmenu farby jazvy v priebehu niekoľkých dní,“ potvrdzuje lekárka.

zväčšiť Základnou procedúrou pre detských pacientov s... Foto: Kúpele Luhačovice
dieťa, kúpeľ, Luhačovice, vaňa, dievča, Základnou procedúrou pre detských pacientov s jazvami napríklad po popáleninách, sú v takomto prípade uhličité kúpele, v ktorých jazva zmäkne.

Na kúpele nadväzuje individuálna rehabilitácia v podobe mäkkých techník, ktoré robí fyzioterapeut. Jazva sa stane elastickou, nesťahuje okolitú kožu a nedochádza ku zhoršeniu hybnoti. Pomôcť môže aj liečba biolampou, ktorá má hojivé účinky. A pretože úspešná liečba v kúpeľoch spočíva v komplexnom pohľade na pacienta, ostatné procedúry sa odvíjajú od ďalších diagnóz. „Práve deti s popáleninami mávajú často po tom, čím si prešli, oslabenú imunitu. Trpia infektmi dýchacích ciest. Preto im predpisujeme inhalácie a ďalšie procedúry,“ uzatvára MUDr. Jana Rydlová.

Kedy sa popálenina považuje za rozsiahlu? Kedy je nevyhnutné navštíviť lekára?

Záleží na veku. U dospelých je to rozsah nad 15 % povrchu tela, u detí nad 10 %. Čím je dieťa mladšie, toto percento klesá aj na 5–7 %. Popálené deti putujú k nám do centra, ale ak potrebujú umelé dýchanie, ležia v Národnom ústave detských chorôb na Kramároch a my ich chodíme ošetrovať. S obareným prstom ku lekárovi utekať nemusíte, ale už prasknutý pľuzgier po popálenine, ktorý sa infikoval, môže byť problém.

(Z rozhovoru s popáleninovým chirurgom prof. MUDr. Jánom Kollerom, PhD., link nižšie)

prof. MUDr. Ján Koller, chirurg, operácia, operačná sála Čítajte rozhovor Ján Koller: Aj popáleninový chirurg môže vyhorieť

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kúpele #popáleniny #oxid uhličitý #popálenie