Šoférujete? Myslite aj na svoj zrak

Často a dlho šoférujete? Hodiny za volantom sa podpíšu aj pod vaše videnie. Najmä vtedy, ak zanedbávate prevenciu očných ochorení a podceňujete svoj stav.

, 08.10.2021 06:00
vodič, šofér, okuliare, zrak, únava očí Foto:
Pri dlhodobom šoférovaní postupne klesá pozornosť a oči sa unavia. Na dlhých cestách si preto robte prestávky aspoň raz za dve hodiny.
debata

Únava a zlý zrak patria k častým príčinám dopravných nehôd. Podľa očných lekárov si pritom viacerí vodiči nahovárajú, že ich videnie je bezchybné. „Mnohí môžu mať až o polovicu zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Väčšina očných diagnóz ale nemá v počiatočnom štádiu žiadne príznaky. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička z očnej kliniky NeoVízia Miriam Záhorcová.

Podľa štatistík na našich cestách pribúdajú vodiči s niektorou z očných chýb. Význam pravidelných očných prehliadok je preto veľký. Od bezchybného zraku totiž závisí, či šofér správne a rýchlo vyhodnotí situáciu a zareaguje včas. Na Slovensku očnú prehliadku síce absolvujete pri vydaní vodičského preukazu, očného lekára však odvtedy teoreticky nemusíte zo zákona navštíviť ďalších pár desaťročí. Zákon si opäť všíma bežných šoférov až po 65. roku života. Seniori od tohto veku podstupujú očné prehliadky každé dva roky povinne.

doktor, zrak, preventívna prehliadka, vyšetrenie, pacientka Čítajte viac Zakryte si oko, môže vám to zachrániť zrak

S pribúdajúcim vekom strácame schopnosť sústrediť sa, vnímať pohybujúce sa objekty, rozlišovať detaily za šera, zníženej viditeľnosti aj jasného svetla. Ťažšie znášame osvetlenie z reflektorov protiidúcich vozidiel. Starší šoféri trpia častejšie diagnózou sivého a zeleného zákalu či vekom podmienenou degeneráciou makuly, čo negatívne ovplyvňuje ich riadiace schopnosti. „K oslabeným reflexom sa pripoja problémy so sluchom a to už je nebezpečný stav,“ vystríha doktorka Záhorcová.

Očná lekárka Krausová: Čo všetko obnáša komplexné očné vyšetrenie?

V bezpečí nie sú ani mladí šoféri. „Na rozdiel od seniorov bývajú nedisciplinovaní. Možnosť dioptrickej chyby častejšie podceňujú a zľahčujú. Nahovárajú si, že vidia skvele, realita je však odlišná. Pacienti si myslia, že majú bezchybný zrak, na vyšetrení im však nameriame dioptrie do blízka, do diaľky či astigmatizmus. Kombinácia rýchlosti a zlého zraku je životu nebezpečná,“ dodáva očná expertka.

V rámci každoročnej prevencie myslite aj na pravidelné očné prehliadky. K očnému by ste mali zájsť ideálne každý rok, minimálne však raz za dva roky.

oko, otáznik Čítajte viac Mýty a pravda o očiach: Zlepší mrkva zrak?

Najhoršie vidíme v noci a za šera

Najviac smrteľných dopravných nehôd sa udeje v čase medzi 18. a 6. hodinou rannou. Práve východ a západ slnka, súmrak, šero, hmla a dážď sú najnepríjemnejším obdobím pre zrak. Podvečerná znížená viditeľnosť, ľudovo známa ako šeroslepota, výrazne zhoršuje videnie. „Pri stmievaní sa skracujú vlnové dĺžky svetelného spektra. Svetlo sa láme viac pred sietnicou, čo navodzuje stav, akoby ste trpeli slabšou krátkozrakosťou (zhoršené videnie do diaľky). Pri prechode zo svetla do tmy preto ľudia trpiaci šeroslepotou pociťujú krátkodobé zhoršenie videnia,“ vysvetľuje doktorka Záhorcová. Vo večerných hodinách použite okuliare so žltým ochranným filtrom, pomáhajú lepšie vnímať kontrasty. Krátkozrakí ľudia môžu mať na nočné šoférovanie pripravené o pol dioptrie silnejšie okuliare.

Zaostrené na periférne videnie

Pomocou periférneho videnia vnímame množstvo kľúčových momentov na ceste. Vďaka nemu zbadáme či nezbadáme cyklistu z bočnej cesty, chodca na prechode či auto v spätnom zrkadle, ktoré sa valí obrovskou rýchlosťou. „Niektoré ochorenia periférne videnie ešte zhoršujú. Príkladom je zelený zákal, ktorého posledným štádiom je takzvané trubicové videnie. Skúste si z rúk urobiť trubicu a pozrite sa cez ňu. Uvidíte len to, čo je pred vami, vôbec nič z toho, čo je na boku, vpravo, vľavo, hore, dole na periférii,“ radí doktorka Záhorcová.

Pravidelné prestávky

Na dlhých cestách klesá opakovanými stereotypnými činnosťami pozornosť. Oči sa ľahšie unavia, vnímanie sa zhoršuje u profesionálov aj u príležitostných šoférov. Na dlhých cestách si preto robte prestávky aspoň raz za dve hodiny. Krátka prechádzka, natiahnutie tela posilní pozornosť a prospeje aj unaveným očiam.

Vyhnite sa modrým a veľmi tmavým sklám

Najlepšie a najkvalitnejšie šoférske okuliare majú hnedú farbu filtra. Vyhnite sa modrému zafarbeniu skiel, zhoršujú vnímanie červenej a zelenej až o 20 až 30 %. Inak sa môže stať, že v spleti všetkých vnemov a svetiel vám za modrými sklami zanikne červený semafor. Naopak, žltá farba v okuliaroch môže pôsobiť takisto ako hmlovky na aute – zlepšujú viditeľnosť v hmle. Ideálne sú sklá s polarizačným efektom.

Wiley X, Captivate Čítajte viac Test: Vyskúšali sme slnečné okuliare, ktoré sľubujú vyšší kontrast

Zraku pomôžu vitamíny. Ktoré?

Vitamín A/betakarotén: Pomáha udržať oči zdravé tým, že bráni vzniku šeroslepoty. Je jednou z najdôležitejších zložiek pre zdravé oči. Malá mrkva denne dodá dennú odporúčanú dávku vitamínu A. Na vitamín A je bohatý aj olej z tresčej pečene a pečeň.

Vitamín C: Je súčasťou väčšiny tkanív v tele a nenahraditeľný pre oči. Ako antioxidant tiež odráža škodlivé voľné radikály a chráni bunky, a tým pomáha predchádzať niektorým očným chorobám. Jahody, zelené surové papriky, paradajky a karfiol sú plné tohto cenného vitamínu.

Vitamín E: Podobne ako vitamín C je tento vitamín silným antioxidantom a podieľa sa na ochrane zdravia očí proti chorobám, ako je katarakta a vekovo podmienená degenerácia makuly. Mandle, mango, lieskové oriešky, reďkovka, zeleň kvaky, pistáciové oriešky a arašidy sú bohaté na vitamín E.

Karotenoidy: Sú prirodzené rastlinné pigmenty a poskytujú žiarivé farby, ktoré sa nachádzajú v zelenine a ovocí. Luteín a zeaxantín sú dva z mnohých druhov a predpokladá sa, že chránia oči pred poškodením a chorobami. Luteín nájdeme v špenáte, hlávkovom šaláte, kapuste, brokolici, čerstvom hrášku a žltom a oranžovom ovocí a zelenine, zatiaľ čo zeaxantín sa nachádza v oranžových paprikách, kukurici a niektorej listovej zelenine, ako je kel, špenát alebo kvaka.

Zinok: Minerál, ktorý sa nachádza prakticky v každej bunke tela. Pomáha udržiavať telo a oči zdravé. Zinok nájdeme v rôznych potravinách, medzi ktoré patrí červené mäso, hydina, ustrice, jogurt, mlieko, cereálie a orechy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #oči #šoférovanie #zraková chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy