Ak ide o prvýkrát predpísaný liek, tak na vonkajšom obale si treba pod názvom lieku všimnúť aj názov účinnej látky. Ak obsahuje liečivo, na ktoré mal pacient v minulosti alergickú reakciu, tento liek nesmie užívať! V príbalovom letáku, v časti Pomocné látky, je potrebné skontrolovať či daný liek neobsahuje zložky, na ktoré má pacient intoleranciu, alebo alergiu (najčastejšie medzi ne patrí laktóza).
Ak ide o liek, ktorý je pravidelne predpisovaný, treba skontrolovať hneď na vonkajšom obale lieku, či ide o dlhodobo užívanú dávku, alebo bola predpísaná dvojnásobná dávka s upraveným/polovičným dávkovaním. Informáciu ohľadom zmenenej dávkovacej schémy poskytne spravidla lekár pri predpisovaní alebo lekárnik pri vydávaní lieku.
Na vonkajšom obale je potrebné vyhľadať informáciu o skladovaní lieku, či sa liek skladuje pri izbovej teplote (do 25 stupňov ) alebo pri zníženej teplote v chladničke (2 – 8 stupňov).
Od roku 2019 sa na Slovensku uplatňuje kontrola originality liekov (FMD – Falsified Medicines Directive), ktorá nariaďuje výrobcom vybaviť lieky bezpečnostnými prvkami, prostredníctvom ktorých by malo byť možné určiť a overiť pravosť jednotlivých balení lieku. Jedným z týchto prvkov je nástroj proti manipulácii. Je to prvok na obale, ktorý umožňuje overiť, či bolo s obalom manipulované – či bol liek otvorený. Je to napríklad nálepka, ktorá sa prvým otvorením poškodí (pretrhne), takže pri preberaní lieku je dobré si skontrolovať, či je táto nálepka neporušená.
V príbalovom letáku je žiaduce si všimnúť, či liek treba užívať nalačno alebo s jedlom, ktoré potraviny, nápoje, výživové doplnky či lieky obmedziť alebo vynechať, lebo by mohli účinok lieku ovplyvniť. Takisto si treba všimnúť časť o vhodnosti užívania počas tehotenstva a dojčenia a vplyve na pozornosť, napríklad pri šoférovaní. Vopred je vhodné prečítať si časť aj o prípadných možných vedľajších (nežiaducich) účinkoch, aby sme ich vedeli včas vyhodnotiť.

