Čím si natrieť opuchnutý a zapálený štípanec od hmyzu?

Muchy, komáre či ovady nikto nemá rád. Keď sa premnožia, vedia znepríjemniť nielen výlet, ale aj bežný život.

14.08.2023 06:00
Deti v prírode Foto:
Svrbenie, prípadne pľuzgierik po niekoľkých hodinách od uštipnutia ustúpia, ale hmyz môže prenášať rôzne choroby.
debata

Svrbenie, prípadne pľuzgierik po niekoľkých hodinách od uštipnutia ustúpia, ale tento hmyz môže prenášať rôzne choroby.

Aj preto sa odporúča postihnuté miesto umyť vodou a mydlom, prípadne ho dezinfikovať ešte aj antiseptickým prípravkom.

Tesne po poštípaní možno priložiť kocku ľadu. Na trhu je dostatok rôznych prípravkov na štípance v podobe rôznych chladiacich gélov či mastí s obsahom alumínium sulfátu či gáfru proti svrbeniu a opuchu, roll-ony s obsahom éterických silíc s chladiacim i protizápalovým účinkom a podobne.

Z ľudových receptov môžu pomôcť obklady z jedlej sódy, octové, cibuľové obklady a pod.

Do kategórie voľnopredajných liečiv patria gély s obsahom protialergickej látky – antihistaminika. Histamín je jednou z najdôležitejších chemických látok, ktoré sa uvoľňujú pri alergických reakciách.

Viaže sa na špeciálne receptory v určitých častiach tela a tým vyvoláva rôzne nepríjemné alergické reakcie.

cholesterol, HDL, LDL Čítajte viac Kombinácia prírodných látok môže znížiť hladinu cholesterolu. Vyskúšate?

Antihistaminiká fungujú veľmi jednoducho – viažu sa na rovnaký receptor ako histamín, čím ho vlastne obsadia. Na tom istom princípe fungujú aj antihistaminiká v tabletkách, sprejoch, sirupoch či kvapkách do nosa, alebo lokálne v géloch.

Aj v takejto lokálnej forme zmiernia svrbenie, pálenie a sčervenanie postihnutého miesta. Ak je reakcia väčšia, možno užiť tabletku. Ide o natoľko bezpečné lieky, že 7-tabletové balenia sú voľnopredajné.

Ak ide o naozaj nadmernú alergickú reakciu (neprimerane veľký opuch a zápal), nevyhnutný je krém s kortikosteroidom, ktorý má rýchly protizápalový, protialergický a protisvrbiaci účinok.

Ak ide o občasné použitie v takomto prípade, netreba sa obávať, pacienti s ekzémami a dermatitídami musia takéto liečivá užívať omnoho dlhšie, ide o lokálnu a veľmi krátkodobú liečbu.

Takýto krém však musí predpísať lekár (niektoré môže len dermatológ, niektoré aj alergológ, prípadne pediater a všeobecný lekár).

Problém môže spôsobiť škriabanie a zanesenie infekcie do rany. Aj v takýchto prípadoch by už mal zaúradovať odborník, pretože v niektorých prípadoch môže byť nevyhnutné aj lokálne antibiotikum alebo antibiotický púder.

Rodina v aute Čítajte viac Čo robiť, keď... Pohryznutie hadom, hnačka, opar, nevoľnosť, letné prechladnutie. Ako riešiť letné pohromy

Čo na štípance od hmyzu

  • umyť vodou a mydlom, prípadne dezinfikovať
  • na akútne zmiernenie svrbenia a opuchu pomôže aj kocka ľadu
  • medzi ľudové recepty patria ocot (naniesť na tampón a potierať), trochu jedlej sódy rozmieša s vodou na kašičku a naniesť na vpich, koliesko cibule, v situáciách, keď nie je nič iné poruke, tak aj kúsok zemiaka, koliesko citróna, dokonca med (má protizápalové účinky)
  • z éterických olejov sú vhodné čajovníkový, eukalyptový, levanduľový, austrálsky tea tree oil (aj v roll-onoch, pozor však na reakciu so slnkom!)
  • obyčajná vietnamská masť alebo ajurvédsky balzam s obsahom éterických silíc (aj v rooll-onoch, aj tu pozor na reakciu s UV žiarením)
  • ak chceme farmaceutický prípravok z kategórie liečiv: voľnopredajné gély z lekárne s obsahom antihistaminika (Fenistil, Psilo-Balsam, Fenimax)
  • v lekárňach nájdeme aj gély s obsahom byliniek: Moskyto gél na štípance, roll-on Blupic s amoniakom a so zinkom (má aj antimikrobiálny účinok), Octanový gél, Alpa gél po bodnutí hmyzom, Phyteneo roztok po bodnutí hmyzom atď.
  • pri závažných alergických reakciách kortikosteroidná masť (na predpis) a protialergické lieky v tabletách (7 tbl. balenia voľnopredajné)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hmyz #komáre #štípance