Máte kŕčové žily? Prekonali ste trombózu? Prečo je dôležitá kompresívna liečba

Sťahovacie pančuchy? Na čo je to dobré, keď nosiť sťahujúce šatstvo či prisilné gumičky sa vo všeobecnosti neodporúča? Bráni to predsa krvnému obehu! Pre kompresívnu liečbu pri kŕčových žilách na nohách to však neplatí. Zdravotné sťahujúce pančuchy robia presný opak - podporujú odtok krvi z dolných končatín.

01.08.2023 06:00
kompresívne ponožky, nohy, kompresia, žily Foto:
Kompresívne pančuchy sa navliekajú ráno, skôr, ako človek vstane z postele.
debata

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú známe kŕčové žily, je oslabenie žilových stien. Žila sa nemôže dobre vyprázdňovať, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri.

Menejcennosť žilových stien môže byť zdedená, podmienená vekom a zvýšeným žilovým tlakom. Následkom rozšírenia, ale aj zápalu, ktorý je podstatou chronického žilového ochorenia, už správne netesnia žilové chlopne, ktoré by mali ako malé ventily brániť spätnému toku krvi priťahovanej gravitáciou. Prúd krvi sa dokonca vracia naspäť, hovorí sa tomu reflux. Vzniká začarovaný kruh a ochorenie postupuje.

Pančuchy sa delia do tried podľa veľkosti tlaku, ktorý je v oblasti členka:

 • podporné pančuchy (tlak 10 – 14 mmHg) – sila vlákna 70 den – prevencia, začínajúce kŕčové žily, zlepšujú krvný obeh, v podobe podkolienok ako „cestovné podkolienky“ pri dlhom sedení v lietadle, v autobuse, aute atď.
 • I. kompresívna trieda (15 – 21 mmHg) – sila vlákna 140 den – zmierňujú pocit napätia v nohách, pocity ťažoby nôh, pri metličkách, vhodné na každodenné nosenie, patria sem aj antitrombotické kompresívne pančuchy pre pacientov pred operáciou, počas a po nej. Znižujú nebezpečenstvo vzniku krvnej zrazeniny počas hospitalizácie.
 • II. kompresívna trieda (23 – 32 mmHg) – sila vlákna 360 den
 • III. kompresívna trieda (37 – 47 mmHg) – iba vybranej skupine pacientov pri ochoreniach žilového a miazgového systému (napr. lymfedém)
 • IV. kompresívna trieda (nad 60 mmHg) – iba vybranej skupine pacientov pri ochoreniach žilového a miazgového systému (používajú sa zriedkavo)

Lýtka na nohách sú niečo ako periférne srdce

Žily patria do nízkotlakového systému tela, majú tenkú, svalovo slabú stenu. Ich úlohou je transportovať odkysličenú krv naspäť do pľúc. Z dolných končatín sa krv musí doslova vyšplhať proti pôsobeniu gravitačnej sily aj pol druha metra smerom nahor. Okrem spomínaných chlopní jej v tom pomáhajú aj svaly, predovšetkým lýtkové. Preto sa svalovine nôh hovorí aj periférne srdce.

Práve kompresívna liečba plní jednu z hlavných úloh pri chronickej žilovej nedostatočnosti. Kompresia znamená tlak. Sťahovacia pančucha vytvorí tlak na rozšírené žily a zúži ich prierez, aby sa žilové chlopne mohli lepšie uzatvárať. Vďaka tomu sa žilové chlopne lepšie uzatvárajú a zvýši sa rýchlosť prúdenia žilovej krvi. Lepší tok krvi smerom ku srdcu znižuje aj nebezpečenstvo vzniku trombózy a následne aj embólie.

nohy, liečba, cievy Čítajte aj Ísť ku všeobecnému lekárovi, angiológovi či cievnemu chirurgovi?

Mnohí pacienti kompresívnu terapiu podceňujú, alebo ju úplne odmietajú. Mladšie ženy z módnych dôvodov, lenže dnes už sťahujúce pančuchy nie sú tie nepekné hnedé tvrdé gumové pančuchové nohavice ako kedysi. Pre iných sú vraj nepohodlné, najmä počas teplejších dní. „Dnes sú však v mnohých firmách priestory s klímou, podobne je to aj v lietadlách, autobusoch či autách. A kompresívne pančuchy je vhodné obliecť si najmä počas dlhších ciest na dovolenku, kde človek celé hodiny sedí, nemá možnosť povystierať si nohy, nieto si ich ešte vyložiť do vodorovnej polohy,“ povedala v minulosti známa angiologička prof. MUDr. Viera Štvrtinová, CSc. Počas horúcich letných dní sa navyše problémy s kŕčovými žilami zvýrazňujú, pretože zvýšenie okolitej teploty znamená rozšírenie žíl, a tým zhoršenie žilového odtoku z nôh.

Štyri kompresívne triedy

Jestvujú štyri kompresívne triedy elastických pančúch. Mierna kompresia je však naozaj len prevencia pocitov unavených, ťažkých nôh po dlhom čase státia pre ženy bez výraznejších vonkajších známok žilového ochorenia, pre začínajúce kŕčové žily v podobe metličiek, ako podpora pre tehotné, ktoré nemajú viditeľné kŕčové žily. Tieto pančuchy vo všeobecnosti obsahujú najmenšie množstvo lycry, resp. elastanu v tkanom materiáli.

Typy a vlastnosti kompresívnych pančúch

 • Podkolienky: Siahajú od prstov po koleno. Vyberajú sa podľa veľkosti chodidla. Sú pohodlné na chodidle vďaka mäkkej špici, majú zosilnenú pätu. Pohodlné ukončenie (lem) sa nesmie zarezávať do nohy.
 • Stehenné pančuchy siahajú hore po slabinu, polostehenné pančuchy siahajú do polovice stehna. Pre uchytenie na stehne existujú varianty s nekĺzavým lemom alebo s čipkou. Vyrábajú sa v rôznych farebných vyhotoveniach. Možno predpísať aj celé pančuchové nohavice, ktoré siahajú až po pás. Vyrábajú sa s uzatvorenou špicou (pri liečbe lymfedémov) a otvorenou špicou (pri liečbe žilových ochorení).
 • Kompresívne pančuchy majú rôzne veľkosti podľa obvodov konštantných miest na končatine. Meranie sa vykonáva ráno, kým končatina nie je opuchnutá. Výsledky merania sa hodnotia podľa tabuľky, ktorú deklaruje výrobca. Pacienti s netypickou veľkosťou si musia dať kompresívne pančuchy vyrobiť na mieru. Pančuchy majú zosilnenú pätu.
 • Kompresívne podkolienky či pančuchy sa vyrábajú z dvoch základných materiálov – nylonu a elastanu. Sú upravené ďalšími prísadami, často bylinkami v mikrokapsuliach, striebrom alebo bavlnou. Mikrokapsuly môžu obsahovať dokonca výťažky grepu, mentolu, citróna, tymiánu, močoviny (urey), ich úlohou je regenerovať a vyživovať pokožku, dodávať sviežosť (a do veľkej miery je to marketingový ťah). Striebro pôsobí ako dezodorant, zabraňuje vzniku nepríjemných pachov, účinkuje proti širokému spektru baktérií a plesní. Prídavok bavlny je vhodný najmä pre pacientov s citlivou pokožkou.
 • Treba ešte dodať, že kompresívna liečba znamená aj kompresívne obväzy či prístrojovú kompresívnu liečbu a vyrábajú sa aj kompresívne návleky pri lymfedéme horných končatín (napr. po odstránení prsníka), ale to nie je téma tohto článku.

Najslabšia prevencia by mali byť pančuchy so silou vlákna 70 den, ak už na nohách sú metličky, odporúčajú sa aspoň 140 den pančuchy. Výhoda pančúch z nižšej podpornej triedy spočíva v tom, že sú najlacnejšie, najtenšie a zároveň najelegantnejšie. Lekár však najčastejšie predpisuje druhý kompresívny stupeň, to je asi najširšie spektrum pacientov, trojka a ojedinele aj štvorka sú určené už pre závažné stavy. Je dôležité, aby sa pacient v pančuchách cítil pohodlne a nosil ich. Ak ich doma odloží a nebude ich používať, ich predpísanie nemá význam. Je to ako s liekmi, ktoré si človek ani nevyberie v lekárni, alebo doma odloží do zásuvky.

Ako sa spáli kŕčová žila? A ako sa zlepí lepidlom? Ukážeme vám oba postupy
Video
Uvidíte zábery z dvoch rôznych typov zákrokov na dvoch pacientkach - tzv. endovaskulárnu operáciu laserom a lepenie kŕčových žíl. Aké sú medzi nimi rozdiely?.Upozorňujeme, že niektoré časti videa so zábermi z chirurgickej sály nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Pančuchy alebo podkolienky? Ako sa rozhodnúť?

Nie všetci pacienti potrebujú nosiť celé pančuchy. Ak majú kŕčové žily na lýtkach, stačia im kompresívne podkolienky. Pozor, nemýliť si ich s obyčajnými podkolienkami s tesným, škrtiacim lemom, tie môžu narobiť veľa škody. Kompresívne podkolienky majú pohodlný a široký lem. Samodržiace stehenné pančuchy ukončené elastickou čipkou sú dokonca veľmi sexi, saténovo lesklé a vôbec sa nezošmykujú z nôh, pretože čipka má z vnútornej strany lepivý silikónový krúžok. Na kompresívne pančuchy druhej až štvrtej triedy môže vypísať zdravotný poukaz lekár – angiológ, cievny chirurg, dermatológ, tehotným gynekológ. Sú rozdelené podľa tlaku, ktorým pôsobia v oblasti dolnej tretiny predkolenia. Tam musí byť najvyšší, smerom nahor klesá. Sú, prirodzene, aj takí pacienti, ktorí kompresívne pančuchy nosiť nesmú. Dvoma najvýznamnejšími kontraindikáciami sú zlyhávanie srdca a ischemická choroba dolných končatín.

Kto nesmie nosiť kompresívne pančuchy? (tzv. kontraindikácie)

 • závažné periférne ochorenie dolných končatín v III. až IV. štádiu
 • akútna bakteriálna infekcia kože, mokvajúci ekzém

Medzi relatívne kontraindikácie (musí zvážiť lekár) patria:

 • nedostatočne liečené srdcové zlyhávanie
 • závažné srdcové arytmie
 • zápalové ochorenia kože
 • ťažké reumatické choroby rúk (neschopnosť natiahnuť si ráno pančuchy)
 • alergia na latex/nylon

Pri zdravotných pančuchách treba mať na viacerých miestach odmerané obvody nohy (obvod za prstami, nad členkom, najväčší obvod cez lýtko, v polovici stehna, dĺžkové miery a podobne). To sa často podceňuje. Pacienti s netypickou veľkosťou dokonca potrebujú pančuchy na mieru.

potraviny, vápnik, zdravé stravovanie kalcium Čítajte viac Ako udržať v tele hladinu vápnika potrebného pre kosti? A tieto faktory znižujú jeho vstrebávanie

Kompresívne pančuchy sa navliekajú ráno, skôr, ako človek vstane z postele (vyššie kompresívne triedy, najmä tretia a štvrtá), kým ešte nevzniknú opuchy, treba si z ruky sňať šperky ako prstene, náramky či hodinky, aby nepoškodili vlákna. Počas spánku sa nenosia, úľavu možno dosiahnuť polohovaním končatín (podložiť nohy postele, matrac v mieste nôh). Pacient trpiaci chronickou žilovou nedostatočnosťou, má nárok na predpisovanie kompresívnych pančúch s úplnou alebo čiastočnou úhradou zdravotnej poisťovne (od II. kompresívnej triedy), dva páry ročne. Inak ich voľne dostať kúpiť v obchodoch so zdravotnými potrebami a v lekárňach. Môže ich predpísať angiológ, internista, cievny chirurg (prakticky všetky druhy), chirurg (niektoré druhy), ale aj kožný lekár a gynekológ (tehotenské kompresívne pančuchy), špeciálne druhy môže predpísať dokonca ortopéd a úrazový chirurg. Pozor, nie však všeobecný lekár.

Zásady správneho obliekania a nosenia kompresívnych pančúch

 • je potrebné začať ich nosiť postupne, najskôr 2–4 hodiny denne a postupne tento čas predlžovať
 • pančuchy sa nosia preventívne cez deň, predovšetkým pri záťaži, aby sa zabránilo bolestiam, napätiu v lýtkach či opuchom dolných končatín, ktoré sa objavujú v popoludňajších či večerných hodinách
 • pančuchy sa navliekajú ráno, kým dolné končatiny nie sú opuchnuté
 • pre ľahšie obliekanie je pri vyššej kompresívnej triede potrebné použiť navliekač pančúch alebo gumenné rukavice
 • okraje pančúch sa nesmú otočiť, pretože sa tlaky sčítajú a môže dôjsť ku zaškrteniu končatiny (prerušenie krvného obehu)
 • počas spánku sa kompresívne pančuchy ani podkolienky nenosia, úľavu možno dosiahnuť polohovaním končatín (podložte nohy postele v mieste, kde máte nohy, o cca 20 cm, niektoré postele majú aj rošt, ktorý je možné v mieste nôh o túto výšku zodvihnúť)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kompresívna liečba #kŕčové žily #zdravé nohy #kompresívne pančuchy