Dočervena opečení? Je to vlastne zápal kože

Napriek neustálej osvete je to "každodovolenkový" obraz v jedálňach prímorských hotelov: Po dni strávenom na pláži či pri bazéne prichádzajú hostia červení ako raky. Konček nosa žiari ako kontrolka, hrudník a ramená v jednom ohni. Najhoršie je, ak je už spálenie výrazne bolestivé. Takéto sčervenanie je už vlastne zápal kože.

18.08.2023 06:00
Spálený muž Foto:
Takto červená koža už znamená zápal.
debata

Na vyjadrenie času, koľko môže človek s určitým fototypom ostať na slnku bez sčervenania kože, existuje istý parameter z fyziky.

Hovorí sa mu „minimálna erytémová dávka“. Erytém je sčervenanie kože. Je to čas, za ktorý sa naša koža dokáže na slnku spáliť. Tmavší fototyp si v priebehu hoci desiatich minút strávených počas poludnia niekde pri mori na pláži pokožku veľmi nepoškodí, nespáli sa.

Svetlý, ryšavý a pehavý človek môže mať už v priebehu takéhoto krátkeho času v krajine s vysokým UV indexom problém.

SPF faktor je číslo, ktoré hovorí, o aký násobok dokážeme vyčerpanie „minimálnej erytémovej dávky“ oddialiť.

Čiže ak človek keltského typu so svetlou pleťou, modrými očami a pehami sčervenie v Turecku či v Egypte v tomto období v priebehu 10 minút, tak po nanesení produktu s SPF 50 (ochranný slnečný faktor) si päťdesiatnásobne predlžuje čas, v priebehu ktorého dôjde ku sčervenaniu kože. To však platí jedine v prípade, že si človek nanesie opaľovací prostriedok správne a v dostatočnom množstve.

žena s dieťatom pri mori Čítajte aj Ako si vyberať opaľovací prípravok? Rizikové UV filtre patria medzi hormonálne aktívne látky

Veľa sa píše aj o správnom a dostatočnom nanášaní opaľovacieho prostriedku. Vo všeobecnosti platí, že väčšina ľudí má tendenciu nanášať podstatne nižšie množstvo, ako sa odporúča. Bežne sa stáva, že rodina odchádza na týždeň k moru s 200 ml nádobkou opaľovacieho mlieka a ani ju tam neminú.

Ak sa na kožu nanesie menej v porovnaní s množstvom, ktoré bolo použité pri testoch opaľovacích prípravkov, treba rátať s tým, že aj ochrana je nižšia a nemožno počítať až s päťdesiatnásobným predĺžením „bezpečného času na slnku“, aký sľubuje SPF 50. V konečnom dôsledku má človek na koži možno SPF 20 alebo 25.

Ochranný faktor (SPF) sľubovaný na obale výrobku sa dosiahne po nanesení množstva zhruba 2 mg na centimeter štvorcový kože. Je to cca 6–7 čajových lyžičiek (35 ml) na celé telo dospelého človeka.

kúpele, bazén, relax, oddych, klobúk, plavky, leto, opaľovanie, slnenie, slnko, voda, kúpanie, dovolenka, cestovanie, Čítajte viac Je nevyhnutné opaľovať sa kvôli vitamínu D? Aký je maximálny čas opaľovania v závislosti od vášho fototypu

Na trhu existujú už aj produkty s dávkovacími systémami, ktoré majú dávkovacie hlavice, vďaka ktorým netreba riešiť dávku opaľovacieho prostriedku. Zníženie aplikovaného množstva na polovicu môže znamenať až o dve tretiny nižšiu ochranu.

Dôležité je vedieť aj to, že ochranný prípravok sa odporúča nanášať cca 20 minút pred vystavením kože slnku. Pri slnení nepoužívajte zbytočne inú kozmetiku, parfumy, toaletné vody, dezodoranty a pozor na lieky, ktoré môžu spôsobiť fototoxické reakcie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #slnko #zdravie #opálenie #opaľovací krém #spálenie #zápal kože