Keď sa krv zblázni... Kedysi obávanú chorobu dnes už vieme liečiť, dostať ju však nechce nikto

Pacienti s hemofíliou môžu v súčasnosti vďaka modernej vede a pokroku v medicíne žiť kvalitný a plnohodnotný život. Poukázalo na to Slovenské hemofilické združenie pri príležitost Svetového dňa dňa hemofílie.

18.04.2024 15:00
darcovstvo krvi, odber krvi, krv, ruky, srdce,... Foto:
Hemofíliu dnes už vieme liečiť.
debata

„Hemofília je vrodené nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi. Na Slovensku žije s týmto ochorením viac ako 700 pacientov. Až tretina z nich sú deti. Vďaka modernej vede a pokroku v medicíne môžu dnes pacienti s hemofíliou a inými vrodenými krvácavými poruchami žiť kvalitný a plnohodnotný život a majú čoraz lepšiu perspektívu do budúcnosti," priblížilo združenie.

Rizikom choroby je ťažké krvácanie do kĺbov či tráviaceho traktu. Pri poranení sa krv nezráža, ale tečie i napriek stlačeniu miesta.

Boli sme na odbere krvných doštičiek!
Video
Zdroj: TV Pravda

V súčasnosti liečba hemofílie spočíva najmä v nahradení chýbajúceho koagulačného faktora v krvi (tento faktor má na starosti zrážanie krvi). Uskutočňuje sa aplikáciou koncentrátu koagulačného faktora, ktorý sa podáva intravenózne priamo do žily pacienta. „Už existuje možnosť liečby u niektorých pacientov aj nefaktorovou (nesubstitučnou) liečbou. Okrem nej sa v budúcnosti otvára možnosť aj génovej terapie,“ doplnilo združenie.

krvinky, červené krvinky, krv, Čítajte viac Máte aj vy najčastejšiu krvnú skupinu na Slovensku? Alebo ste výnimočný a v žilách vám koluje to, čo málokomu?

Liečba v štyroch centrách

Na Slovensku sa pacienti liečba v štyroch centrách, a to v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach. „Základnú liečbu dostávajú v takmer 40 hematologických ambulanciách na celom Slovensku,“ priblížilo združenie.

Deklarovalo, že aj ono sa od roku 1990 podieľa na zlepšovaní dostupnosti modernej liečby a životných podmienok pre pacientov s vrodenými krvácavými ochoreniami.

odber krvi, krv, lekár Čítajte viac Čaká vás odber krvi? Tieto veci pred ním nikdy nerobte, výsledok môže byť skreslený

Na základe iniciatívy združenia sa v stredu pri príležitosti Svetového dňa hemofílie načerveno rozsvietili viacero významných budov a monumentov na Slovensku. Podporu a spolupatričnosť pacientom mohla symbolickým rozsvietením červených svetiel v oknách domov a bytov prejaviť aj verejnosť.

debata chyba
Viac na túto tému: #hemofília